ЖССТ турли мамлакатларда 300 нафар боланинг ўлимига сабаб бўлган ҳинд йўтал сироплари сотувдан олиб ташланганлиги ҳақида ишончли маълумотларга эга эмас. Яроқлилик муддати икки йил бўлган дориларни ҳар қандай мамлакат бозорида топиш мумкин, шунингдек, улар заҳарли моддаларни ўз ичига олган хом ашёдан ишлаб чиқарилган бўлиши мумкин. Шу боис, улар томонидан ҳалокатли заҳарланиш хавфи бутун дунёда сақланиб қолмоқда, деб хабар бермоқда ташкилот вакили Reuters агентлигига.
Ҳозирда сироплар тўққизта давлатга сотилгани маълум, уларнинг олтитаси билан дори мавжудлигини кузатиш учун боғланган. ЖССТ бу мамлакатлар номини айтишдан бош тортди, чунки тергов якунланмаган. Reuters хабарига кўра, ҳиндистон йўтал сироплари Гамбия, Ўзбекистон, Микронезия, Либерия, Камерун, Шарқий Тимор, Камбоджа, Сенегал, Филиппин ва Маршалл оролларига етказиб берилган.
ЖССТ томонидан қўллаб-қувватланган назарияга кўра, 2021 йилда пропиленгликоль (тиббий сиропларни тайёрлаш учун ишлатиладиган ингредиент) нархи кескин ошгани сабабли, бир ёки бир нечта бундай хом ашё етказиб берувчилар уни этиленгликоль ва диэтиленгликоль билан аралаштириб, ишлаб чиқарувчиларга сотган. Aйбдорларни топишга ноаниқ таъминот занжирлари тўсқинлик қилмоқда.
Этиленгликоль ва диэтиленгликоль кўпинча автомобиллар тормоз суюқлигида ва инсон истеъмоли учун мўлжалланмаган бошқа маҳсулотлар учун қўлланилади, аммо виждонсиз етказиб берувчилар баъзан фойда олиш учун уларни пропиленгликол билан аралаштирадилар, деб тушунтириш берди Reuters.
Маҳсулотлари Гамбия ва Ўзбекистонда ўлим билан боғлиқ бўлган иккита компания - Maiden Pharmaceuticals va Marion Biotech Ҳиндистон ҳукумати томонидан ёпилди. Индонезиянинг учта сироп ишлаб чиқарувчиси - Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma - лицензиялари бекор қилинди. Яна бир компания - Конимех ўзининг сиропларини сотувдан олиб ташлади.
Бундан ташқари, 2023-йилнинг 1-июнидан бошлаб Ҳиндистонда йўтал сироплари экспорт қилишдан олдин мажбурий сифат назорати жорий этилди.

ВОЗ: угроза отравления индийскими сиропами от кашля сохраняется по всему миру
ВОЗ не располагает достоверными данными о том, что индийские сиропы от кашля, из-за которых умерли 300 детей в разных странах, изъяты из продажи. Препараты, срок годности которых составляет два года, могут обнаружиться в продаже в какой-либо стране, равно как и сырье с содержанием токсинов, из которого они изготовлены. Поэтому риск смертельного отравления ими сохраняется по всему миру, сообщил представитель организации агентству Reuters.
В настоящее время известно о девяти странах, где продавались сиропы, с шестью из них установлена связь для отслеживания появления препаратов в продаже. Назвать эти страны в ВОЗ отказались, поскольку расследование не завершено. По данным Reuters, индийские сиропы от кашля поставлялись в Гамбию, Узбекистан, Микронезию, Либерию, Камерун, Восточный Тимор (Тимор-Лесте), Камбоджу, Сенегал, на Филиппины и Маршалловы острова.
Теория, которой придерживается ВОЗ, заключается в том, что в 2021 году, когда цены на пропиленгликоль (ингредиент, применяемый для создания медицинских сиропов) резко выросли, один или несколько поставщиков такого сырья смешали его с этиленгликолем и диэтиленгликолем и в таком виде продали производителям. Поиск виновных затрудняется неясными цепочками поставок.
Этиленгликоль и диэтиленгликоль чаще всего являются компонентами тормозной жидкости для автомобилей и других продуктов, не предназначенных для потребления человеком, однако недобросовестные поставщики иногда смешивают их с пропиленгликолем ради выгоды, выяснил Reuters.
Две компании, чья продукция была связана со смертями в Гамбии и Узбекистане, – Maiden Pharmaceuticals и Marion Biotech – закрыты властями Индии. У трех индонезийских производителей сиропов – Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma – отозваны лицензии. Еще одна компания – Konimex – отозвала свои сиропы из продажи.
Кроме того, с 1 июня 2023 года в Индии ввели обязательную проверку качества сиропов от кашля перед экспортом.