ЖССТ Ҳиндистоннинг “Cold Out” сиропи ҳақида огоҳлантирмоқда
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган яна бир йўтал сиропининг хавфли оқибатларидан огоҳлантирди. Бу ҳақда “Deutsche Welle” хабар берди.
Қайд этилишича, ЖССТ  7 август куни Ироқда сотилаётган Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган “Cold out” номли йўтал сиропи ҳақида огоҳлантириш эълон қилган. Дори воситасининг таркибидан токсинлар аниқлангани учун шундай қарорга келинган.
“Маҳсулотнинг сифатсиз партияси хавфли ва ундан фойдаланиш, айниқса, болаларда, жиддий асоратлар ёки ўлимга олиб келиши мумкин”, дейилади ташкилот огоҳлантиришида.
Бу сўнгги 10 ойда Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган дори воситаларидан бешинчи бор огоҳлантириш эълон қилиниши ҳисобланади.
ЖССТ хабарига кўра, мазкур сироп Ҳиндистоннинг Fourrts компанияси томонидан ишлаб чиқарилади.
Ироқ дорихоналаридан топилган партиядаги дорилар таркибида 0,25 фоиз диетилен гликол ва 2,1 фоиз этилен гликол мавжудлиги аниқланган. Ушбу моддаларнинг ЖССТ томонидан қабул қилинган хавфсизлик чегараси эса 0,10 фоизни ташкил қилади. Сиропнинг ишлаб чиқарувчиси ЖССТга маҳсулот сифати ва хавфсизлиги бўйича кафолатларни тақдим этмаган.
ЖССТ сиропнинг токсик таъсири қорин оғриғи, қусиш, диарея, сийдик чиқара олмаслик, бош оғриғи, руҳий ҳолатнинг ўзгариши ва ўлимга олиб келадиган ўткир буйрак етишмовчилигига сабаб бўлишини қайд этган.
Айни пайтда Ироқда дорихоналардан “Cold out” сиропини қайтариб олиш бошланган.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги "Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" Ҳиндистоннинг “Fourrts Laboratories” томонидан ишлаб чиқарилган мазкур дори воситаси Ўзбекистон Республикасида давлат рўйхатидан ўтказилмаганлигини маълум қилиб, ижтимоий тармоқларда тарқалаётган хабарлар юзасидан юртдошларимиз хавотирга тушмасликларини билдиради.

В партии сиропа Cold Out на иракском рынке, обнаружено серьезное превышение содержания диэтиленгликоля и этиленгликоля.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) выпустила предупреждение об опасности сиропа от кашля и простуды Cold Out индийского производства. В нём обнаружили токсины, сообщает Deutsche Welle.
Это уже пятое подобное предупреждение в отношении индийского производителя за последние 10 месяцев.
«Некачественная партия препарата небезопасна, и его применение, особенно у детей, может привести к серьезным травмам или смерти», - говорится в предупреждении.
Производитель сиропа компания Fourrts (India) Laboratories for Dabilife Pharma допустила содержание в нем загрязняющих веществ выше нормы. Однако вице-президент компании Бала Сурендран заявил, что производство лекарства было передано на субподряд другой компании и что его компания не обнаружила никаких токсинов в проверенном образце.
Партия сиропа, обнаруженная на иракском рынке, содержала 0,25 процента диэтиленгликоля и 2,1 процента этиленгликоля. По данным ВОЗ, допустимый предел безопасности для обоих компонентов составляет до 0,1 процента. Производитель и продавец не предоставили ВОЗ гарантий безопасности и качества продукта.
К токсическим эффектам сиропа ВОЗ относит боль в животе, рвоту, диарею, невозможность выделения мочи, головную боль, изменение психического состояния и острое повреждение почек, которое может привести к смерти.
Министерство здравоохранения Индии объявило, что после того, как препарат не прошел некоторые тесты, проведенные в Ираке, он изымается из продажи.
«Центр безопасности фармацевтической продукции» при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан сообщает, что данное лекарственное средство производства индийской компании «Fourrts Laboratories» не было зарегистрировано в Республике Узбекистан, и просят соотечественников не тревожится из-за новостей, распространяющихся в социальных сетях.