Республикада грипп ва ЎРИ бўйича эпидемик вазият қандай?
Ўзбекистонда ЎРИ билан касалланиш кўрсаткичлари эпидемик бўсағадан (кўп йиллик касалланиш кўрсаткичидан) 36,5 фоизга пастлиги кузатилмоқда.
Бу ҳақда Санитария-эпидемиология қўмитаси хабар берди.
Россия ва қўшни мамлакатларда ўткир респиратор инфекцияларнинг (ЎРИ) сезиларли мавсумий кўтарилиши фонида авиақатновлар, меҳнат миграцияси, хизмат сафарлари орқали касалликнинг четдан кириб келиши ва тарқалиш хавфи мавжуд.
Ўзбекистонда ўткир респиратор инфекциялар бўйича эпидемик вазият мунтазам назорат қилиб борилмоқда. Грипп ва ЎРИ вирусларининг айланишини аниқлаш мақсадида вирусологик тадқиқотлар ўтказилмоқда.
Санэпидқўмита тасарруфидаги 15 та вирусология лабораторияларида грипп ва гриппга ўхшаш касалликларни ташхислаш амалга оширилмоқда. ЎРИ касалланиш кўрсаткичлари эпидемик бўсағадан (кўп йиллик касалланиш кўрсаткичидан) 36,5%га пастлиги кузатилмоқда, дея таъкидланади қўмита хабарида.
Мамлакатимизда касалланишни ёшма-ёш таҳлил қилинганда энг юқори кўрсаткич 0 - 1 ёшдаги болалар ўртасида учрамоқда.
Ҳозирги вақтда республикада грипп ва ЎРИ бўйича эпидемик вазият барқарор ва Санэпидқўмита томонидан назоратга олинган.

В Узбекистане ситуация, связанная с острыми респираторными инфекциями (ОРИ), стабильно находится под контролем.
По данным Комитета санитарно-эпидемиологического надзора, в настоящее время уровень заболеваемости на 36,5% ниже многолетнего эпидемического порога, что свидетельствует об эффективной работе системы здравоохранения. Вместе с тем в России и других соседних странах наблюдается сезонный подъем заболеваний ОРИ.
Это увеличивает риск проникновения инфекции в нашу страну через авиарейсы, трудовую миграцию и служебные командировки. Комитет регулярно отслеживает эпидемиологическую ситуацию и проводит вирусологические исследования для выявления гриппа и других респираторных инфекций.
В настоящее время в ведении Комитета находятся 15 специализированных вирусологических лабораторий. Эти лаборатории играют важную роль в выявлении гриппа и подобных заболеваний.
При анализе по возрастным группам наивысший уровень заболеваемости отмечается среди детей от 0 до 1 года. Общая эпидемиологическая ситуация по республике стабильна и находится под постоянным контролем Санэпидкомитета.
Ответственные лица призывают население соблюдать правила осторожности и уделять серьезное внимание сезонным профилактическим мероприятиям. Это является важным фактором в предотвращении распространения инфекции.