Қулоқчинлар бўйича ўтказилган тадқиқотда синовдан ўтказилган қурилмалар таркибида инсон саломатлиги учун эҳтимолий хавфли моддалар мавжудлигини кўрсатди. Улар орасида онкологик касалликлар ривожланиши, нейроривожланишдаги бузилишлар ҳамда гормонал мувозанат издан чиқиши билан боғлиқ бўлган кимёвий бирикмалар ҳам бор.
Таҳлил турли ишлаб чиқарувчиларнинг қурилмаларини қамраб олди, жумладан Bose, Panasonic, Samsung ва Sennheiser маҳсулотлари ҳам ўрганилди. Бу ҳақда The Guardian нашри хабар берди.
Таҳлил учун тадқиқотчилар Чехия, Словакия, Венгрия, Словения ва Австрияда сотилган 81 та ички каналли ва тўлиқ ўлчамли қулоқчин моделини, шунингдек Shein ва Temu онлайн платформалари орқали сотилган маҳсулотларни харид қилди. Лаборатория синовлари натижаларига кўра, текширилган барча намуналарда хавфли моддалар аниқланган.
Намуналарнинг 98 фоизида бисфенол A (BPA), учдан тўрт қисмидан кўпроғида эса бисфенол S (BPS) аниқланган. Бу моддалар пластикнинг қаттиқлигини ошириш учун қўлланилади ва эстроген гормони таъсирини тақлид қилиши мумкин. Шу боис улар саратон касаллиги ривожланиши хавфи, қизларда эрта жинсий балоғатга етиш ҳамда эркакларда гормонал бузилишлар билан боғлиқ бўлиши эҳтимоли мавжуд. Аввалги тадқиқотлар бисфеноллар синтетик материаллардан терга ўтиши ва тери орқали организмга кириб бориши мумкинлигини кўрсатган.
Бундан ташқари, қурилмаларда репродуктив тизим учун заҳарли деб ҳисобланадиган фталатлар, жигар ва буйракларга зарар етказиши мумкин бўлган хлорланган парафинлар, шунингдек эндокрин тизимни бузувчи хусусиятга эга бўлган бромланган ва органофосфатли антипиренлар ҳам аниқланган. Ушбу бирикмаларнинг аксарияти жуда кам миқдорларда топилган.
Мутахассислар таъкидлашича, гарчи бир марталик доза кичик бўлиши мумкин бўлса-да, турли манбалардан доимий йиғилиб, «коктейль эффекти» деб аталувчи ҳолатни юзага келтириши мумкин. Бу эса узоқ муддатли саломатлик хавфларини оширади. Чунки бугунги кунда қулоқчинлар ҳар куни бир неча соат давомида тақиб юриладиган қурилмага айланган, дейишмоқда тадқиқотчилар.

В наушниках обнаружены вещества, которые могут вызывать рак
Исследование наушников показало наличие в протестированных устройствах веществ, потенциально опасных для здоровья человека, включая химические соединения, которые могут быть связаны с развитием онкологических заболеваний, нарушениями нейроразвития и гормональными сбоями.
В анализ вошли устройства различных производителей, включая продукцию Bose, Panasonic, Samsung и Sennheiser. Об этом сообщает издание The Guardian.
Работу провели участники проекта ToxFree LIFE for All, объединяющего общественные организации Центральной Европы. Для анализа исследователи приобрели 81 модель внутриканальных и полноразмерных наушников, продававшихся в Чехии, Словакии, Венгрии, Словении и Австрии, а также на онлайн-площадках Shein и Temu. По итогам лабораторных испытаний опасные вещества были обнаружены во всех протестированных образцах.
В 98% образцов выявили бисфенол А (BPA), а более чем в трех четвертях — бисфенол S (BPS). Эти вещества применяются для повышения жесткости пластика и могут имитировать действие эстрогена, что потенциально связано с риском развития рака, раннего полового созревания у девочек и гормональных нарушений у мужчин. Ранее исследования показывали, что бисфенолы способны переходить из синтетических материалов в пот и проникать через кожу.
Кроме того, в устройствах обнаружили фталаты, которые считаются токсичными для репродуктивной системы, хлорированные парафины, связанные с повреждением печени и почек, а также бромированные и органофосфатные антипирены с эндокринно-разрушающими свойствами. Большинство этих соединений обнаруживались в следовых количествах.
Эксперты отмечают, что хотя разовые дозы могут быть небольшими, постоянное воздействие из разных источников может формировать так называемый «коктейльный эффект», повышающий долгосрочные риски для здоровья. Повышенное внимание к наушникам связано с тем, что они из вспомогательного аксессуара превратились в устройство, которое пользователи носят по много часов ежедневно.