Халқаро олимлар жамоаси инсульт ёки мия жароҳати олган беморларни тиклаш учун робот-тренер ишлаб чиқди. Бу ҳақда The National Robotarium сайтида хабар берилди.
Робот беморнинг мия сигналларини қайта ишлаш орқали у билан мулоқот қила олади. Машғулотлар давомида машина реал вақт режимида одамларнинг ҳаракатларини ва фикр-мулоҳазаларини кўрсатиши мумкин ва шу билан реабилитация жараёнини автоматлаштиради ва тезлаштиради.
Шотландиянинг Миллий Роботариум ташкилоти тадқиқотчиларининг фикрига кўра, инсульт ва оғир мия жароҳати олган одамларнинг тахминан 80 фоизи оёқ-қўлларини ишлатишда нуқсонларга эга. Қайта тиклаш учун улар муайян ҳаракатларни кўп марта такрорлашлари керак. Бироқ, беморларнинг фақат 30 фоизи дастурни муваффақиятли якунлайди.
Тадқиқот давомида тадқиқотчилар инсульт ёки мия жароҳати олган 16 нафар бемор билан ишладилар ва уларга робот кўмагида ёрдам беришди. Маълум бўлишича, нейрон интерфейс орқали машина фойдаланувчиларнинг ҳаракатларини самарали башорат қила олади ва уларга машқларни бажариш тартибини кўрсатади.

Создан робот для реабилитации после инсульта
Международная группа ученых спроектировала робота-тренера для восстановления пациентов, переживших инсульт или черепно-мозговую травму. Об этом сообщается на сайте The National Robotarium.
Специалисты создали робота, который способен взаимодействовать с пациентом, обрабатывая сигналы его мозга. Во время занятий машина может в режиме реального времени показывать людям движения и обратную связь, тем самым автоматизируя и ускоряя процесс реабилитации. Ученые отметили пользу новой машины.
По данным исследователей шотландской организации National Robotarium, около 80 процентов людей, переживших инсульт и черепно-мозговую травму, имеют нарушения в работе верхних конечностей. Для восстановления им необходимо многократно повторять определенные движения. Однако лишь 30 процентов пациентов успешно завершают программу.
В ходе исследования ученые работали с 16 пациентами, которые перенесли инсульт или черепно-мозговую травму, помогая им с помощью робота. Оказалось, что посредством нейроинтерфейса машина может эффективно предсказывать движения пользователей и демонстрировать им порядок выполнения упражнений.