Олимлар 1-тоифа диабетни илдиз ҳужайралари ёрдамида даволашнинг инқилобий усулининг биринчи муваффақиятлари ҳақида хабар беришди.
12 бемор иштирок этган клиник тадкикотда уларнинг аксарияти даволанишдан кейин 12 ой ўтиб, аҳволи сезиларли даражада яхшиланган, фақат иккитаси инсулин қабул қилишни давом этган. Тадқиқот New England Journal of Medicine журналида чоп этилди.
1-тоифа диабет - бу отоиммун касаллик бўлиб, унда иммунитет тизими инсулин ишлаб чиқарадиган ошқозон ости бези ҳужайраларини йўқ қилади. Ушбу касалликка чалинган одамлар ҳаёти давомида инсулин инъекциялари билан қондаги қанд миқдорини назорат қилишлари керак, бу эса инсулин етишмовчилиги туфайли гипогликемия ва органларнинг шикастланиши хавфини келтириб чиқаради.
Жарроҳ Тревр Рейхман бошчилигидаги Торонто университети тадқиқотчилари беморларга инсон илдиз ҳужайраларидан олинган изоляцияланган оролча ҳужайраларини киритишди. Шу билан бирга, беморларга иммуносупрессив даволаш ўтказилди. Беморларнинг танасида янги ҳужайралар мустақил равишда хавфсиз миқдорда инсулин ишлаб чиқаришни бошлади, бу эса инъекцияга бўлган эҳтиёжни камайтиради.
Тадқиқот муаллифларининг таъкидлашича, ножўя таъсирлар асосан иммуносупрессия билан боғлиқ. Терапия билан бевосита боғлиқ бўлмаган иккита ҳалокатли ҳолатга қарамай, у хавфсиз деб топилган ва тадқиқот ҳозирда 3-босқичда давом этмоқда.

Ученые сообщили о первых успехах революционного метода лечения тяжелого диабета 1-го типа с помощью стволовых клеток.
В клиническом исследовании, проведенном с участием 12 пациентов, у большинства из них за 12 месяцев после терапии существенно улучшилось состояние, и лишь двое продолжали принимать инсулин. Исследование опубликовано в New England Journal of Medicine.
Диабет 1-го типа — это аутоиммунное заболевание, при котором иммунитет разрушает клетки поджелудочной железы, вырабатывающие инсулин. Людям с этой болезнью приходится всю жизнь контролировать уровень сахара с помощью инсулиновых инъекций, что сопряжено с рисками развития гипогликемии и повреждений органов при недостатке инсулина.
Исследователи из Университета Торонто во главе с хирургом Тревором Рейхманом ввели пациентам изолированные островковые клетки, полученные из человеческих стволовых клеток. Вместе с этим пациенты проходили иммуносупрессивное лечение. В организме подопечных новые клетки начали самостоятельно вырабатывать инсулин в безопасных количествах, снижая потребность в инъекциях.
Авторы исследования отмечают, что побочные эффекты были связаны в основном с иммуносупрессией. Несмотря на два летальных случая, не связанных напрямую с терапией, она признана безопасной, и сейчас исследование продолжается в третьей фазе.