Олимлар тери ҳужайраларининг ўсишини тезлаштирадиган плёнка яратишди
Калининградда инсон ҳужайраларининг ўсишини рағбатлантирадиган ноодатий плёнка яратилди. Унинг асосини ташкил этувчи янги полимер тўқималарни синтез қилишга ёрдам беради, бу айниқса куйишларни даволашда фойдалидир.
Ушбу технологик инновациянинг асосий сири яхшиланган биомослашувчан ва парчаланадиган поликапролактон материалидадир. Бугунги кунда у тиббиётда фаол қўлланилади. Бироқ, полимернинг асосий муаммоси доимо гидрофобиклик бўлиб келган - материал сув билан яхши алоқа қилмайди. Бу ҳужайраларни қайта тиклаш учун жуда муҳимдир, чунки улар фақат нам сиртда фаол кўпайишлари мумкин.
Болтиқ федерал университети олимлари Санкт-Петербурглик ҳамкасблари билан биргаликда поликапролактонни яхшилашни таклиф қилишди. Улар экспериментал равишда агар аминокислоталар материалга қўшилган бўлса, полимер шикастланган тўқималарни тезроқ ва яхшироқ тиклаши ва янгиларини ўстиришини аниқладилар. Aмалиётда бу инсон ҳужайралари унга осонроқ ёпишишини англатади. Шу билан бирга, бундай имплантни ўрнатишдан кейин яллиғланиш жараёнлари хавфи сезиларли даражада камаяди.
“Натижада биз поликапролактонга аминокислоталар қўшилиши учун оптимал шарт-шароитларни аниқладик, бу ҳужайралар унинг юзасига муваффақиятли ёпишиб, кейинчалик кўпайиш имконини беради”, — деди Олга Москалук, техника фанлари номзоди, доцент, лаборатория мудири.
Тажриба шуни кўрсатдики, полимер қайта ишланганда махсус аргинин молекуласининг консентрацияси қанчалик юқори бўлса, унга аминокислоталар шунчалик яхши бирикади. Олимларнинг таъкидлашича, энг кучли намуналар 40 даражага қадар қиздирилганда модданинг юқори консентрациясида олинган. Бундай шароитларда материал ишлов берилмаган поликапролактонга қараганда икки баравар кўп кучланиш юкига бардош берди. Бундай намуналар сув билан осонроқ таъсир ўтказди.
Олимларнинг ишончи комилки, қайта ишланган поликапролактон катта тиббий келажакка эга. Бунга айниқса, регенератив тиббиётда талаб катта бўлади. Масалан, полимердан тиш штифтларини ясаш жуда мумкин.
Материал жуда мослашувчан бўлганлиги сабабли, ундан иккинчи терига ўхшаш ва куйишдан кейин шикастланган тўқималарни тиклашга имкон берадиган биологик плёнкаларни яратиш мумкин. Мутахассиснинг қўшимча қилишича, бугунги кунда сотувда куйиш учун махсус гипс ва бинтлар мавжуд. Aммо улар терини тиклаш муаммосини ҳал қилмайди. Калининград олимларининг ишланмаси бу муаммони ҳал қилиши мумкин.

Ученые разработали пленку, ускоряющую рост клеток кожи
В Калининграде создали необычную пленку, которая может стимулировать рост человеческих клеток. Новый полимер, который лег в ее основу, помогает синтезировать ткани, что особенно пригодится при лечении ожогов.
Главный секрет технологической новинки кроется в усовершенствованном биосовместимом и разлагаемом материале поликапролактоне. Сегодня его активно применяют в медицине. Однако главной проблемой полимера всегда была гидрофобность - материал плохо контактирует с водой. Для регенерации клеток это критично, потому что активно размножаться они могут только на влажной поверхности.
Ученые БФУ имени Иммануила Канта совместно с коллегами из Санкт-Петербурга предложили усовершенствовать поликапролактон. Опытным путем они установили, что если "навесить" на материал аминогруппы, то полимер будет быстрее и лучше восстанавливать поврежденные ткани и выращивать новые. На практике это означает, что к нему легче прикрепляются человеческие клетки. При этом риски воспалительных процессов после установки такого имплантата значительно снижаются.
Помимо недостаточной гидрофобности у поликапролактона был еще один существенный недостаток - его малая биоактивность. В изначальном материале просто отсутствовали, как говорят ученые, "специфические сайты связывания", которые отвечают за прикрепление, миграцию, деление клеток и их дифференцировку. Модификация полимера помогла эту проблему решить.
"В результате мы определили оптимальные условия для присоединения к поликапролактону аминогрупп, которые позволяют клеткам успешно закрепиться на его поверхности и впоследствии размножаться", - рассказала кандидат технических наук, доцент, заведующая лабораторией полимерных и композиционных материалов Балтийского федерального университета имени Канта Ольга Москалюк.
Эксперимент показал, что, чем выше была концентрация специальной молекулы аргинина при обработке полимера, тем лучше аминогруппы прикреплялись к нему. Ученые отметили, что самые прочные образцы получили при высоких концентрациях вещества при нагревании до 40 градусов. В таких условиях материал выдерживал в два раза больше нагрузок при растяжении, чем необработанный поликапролактон. Такие образцы охотнее взаимодействовали с водой.
Теория - это хорошо, однако вопрос: сможет ли пригодиться ноу-хау в реальной жизни? Ученые убеждены, что у обработанного поликапролактона - большое медицинское будущее. Особым спросом он будет пользоваться в регенеративной медицине. Так, например, из полимера вполне можно изготавливать штифты для стоматологии.
Поскольку материал довольно гибкий, из него реально изготовить биологические пленки, которые будут напоминать вторую кожу и позволят восстановить поврежденные ткани после ожогов. Таких полимерных пластырей, считают врачи, сегодня не хватает.
Эксперт добавила, что сегодня в продаже есть специальные пластыри и повязки для ожогов. Но они не решают задачу по восстановлению кожных покровов. Разработка калининградских ученых могла бы эту проблему решить.