ЖССТ: Дунё аҳолисининг ҳар учинчиси неврологик бузилишлардан азият чекмоқда
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) хавотирли маълумотларни эълон қилди: дунё бўйлаб 3 миллиарддан ортиқ инсон неврологик бузилишлар билан яшамоқда, ҳар йили эса 11 миллиондан зиёд инсон мия фаолиятига таъсир қилувчи касалликлар туфайли вафот этмоқда.
ЖССТ ҳукуматларни неврологик саломатликни сақлашга қаратилган инвестицияларни жадаллаштиришга ва тиббий хизматларга етарли даражада етишишни таъминлашдаги тўсиқларни бартараф этишга чақирмоқда.
Ташкилот ҳисоботига кўра, Ер юзи аҳолисининг тахминан 40 фоизи бир ёки бир нечта неврологик бузилишлардан азият чекмоқда. Ўлим ва ногиронликка энг кўп олиб келадиган 10 та неврологик касаллик қаторига қуйидагилар киради:
• инсульт,
• мигрень,
• Альцгеймер касаллиги ва деменциянинг бошқа турлари,
• менингит,
• сабаби номаълум бўлган эпилепсия.
Шу билан бирга, structural (таркибий), молиявий ва ижтимоий тўсиқлар бу касалликларга қарши курашда тўсқинлик қилмоқда. ЖССТ таъкидлашича, жамиятдаги кенг тарқалган нотўғри тушунчалар ва стереотиплар кўплаб одамларни зарур тиббий ёрдам сўрашдан тийиб туради.
ЖССТ таъкидлашича, кам даромадли мамлакатларда невролог шифокорлар сони ривожланган давлатларга нисбатан 80% кам. Бу эса миллионлаб инсонлар учун ўз вақтида қўйиладиган ташхис, самарали даво ва мунтазам кузатувнинг мавжуд эмаслигини англатади.
Ҳозирда фақат 63 та давлатда неврологик касалликларни даволаш бўйича миллий стратегия мавжуд ва атиги 34 та давлатда ушбу соҳани махсус молиялаштириш кўзда тутилган.
«Агар шошилинч чоралар кўрилмаса, неврологик касалликлар юки ортиб бораверади», — дейилади ЖССТ хабарида.
Ҳисоботда мамлакатлар шошилинч равишда ушбу соҳани устувор йўналиш сифатида белгилаши, мунтазам инвестициялар киритиши, тиббий хизматлардан фойдаланиш имконини кенгайтириши, мия саломатлигини тарғиб этиши ва қарор қабул қилиш жараёнларини яхшилаш мақсадида мониторингни кучайтириши зарурлиги қатъий таъкидланган.

ВОЗ: каждый третий человек в мире страдает неврологическими нарушениями
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) призвала к срочному расширению масштабов лечения неврологических заболеваний, от которых страдают более 3 млрд человек по всему миру. Как заявляют эксперты организации, многие из этих заболеваний можно предотвратить или вылечить с помощью правильных услуг.
По данным ВОЗ, неврологические заболевания затрагивают более 40% населения мира, а неврологические расстройства ежегодно уносят более 11 млн жизней.
По последним данным за 2021 год, в 10-ку основных неврологических заболеваний, приводящих к смерти и инвалидности, входят:
• инсульт,
• мигрень,
• болезнь Альцгеймера и другие виды деменции,
• менингит,
• идиопатическая эпилепсия.
Однако структурные, финансовые и социальные барьеры препятствуют прогрессу в борьбе с такими заболеваниями, а широко распространённые предрассудки и заблуждения мешают людям обращаться за лечением.
«ВОЗ призывает к срочным, научно обоснованным и скоординированным глобальным действиям по уделению первоочередного внимания здоровью мозга и расширению неврологической помощи», — говорится в сообщении.
Только в 63 странах имеется национальная политика в отношении неврологических расстройств, и только в 34 странах сообщается о наличии целевого финансирования.
«Учитывая, что более чем каждый третий человек в мире живет с заболеваниями, поражающими мозг, мы должны сделать всё возможное для улучшения необходимой им медицинской помощи. Многие из этих неврологических заболеваний можно предотвратить или эффективно лечить, однако для большинства людей эти услуги остаются недоступными», — заявил помощник генерального директора ВОЗ Джереми Фаррар.
Согласно данным ВОЗ, в странах с низким уровнем дохода неврологов более чем в 80 раз меньше, чем в странах с высоким уровнем дохода. Эта нехватка означает, что для многих пациентов своевременная диагностика, лечение и постоянный уход просто недоступны.
Если не принять меры, бремя неврологических расстройств будет продолжать расти, предупреждают в ведомстве. ВОЗ обращается с призывом сделать эту тему приоритетной посредством постоянных инвестиций, а также расширить доступ к медицинской помощи, содействовать здоровью мозга и усилить мониторинг.