“Сирли мижоз” тадбирларини ўтказиш тартиби белгиланди
Ҳукуматнинг "Рақобатни таъминлашга кўмаклашиш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат нотижорат ташкилотларини рағбатлантириш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида"ги 667-сон қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, нодавлат нотижорат ташкилотлари (ННТ) томонидан “сирли мижоз” ва назорат хариди тадбирларини амалга ошириш тартиблари белгиланди. Бу орқали тиббий хизмат кўрсатиш ва савдо соҳаларида қонун талабларига риоя этилишини ННТлар томонидан холис баҳолаш тизими жорий этилади.
Шунингдек, эндиликда Рақобат қўмитаси томонидан ҳамда тажриба даврида нодавлат ташкилотлар иштирокида назорат хариди тадбирлари қуйидаги қоидалар асосида амалга оширилади:
- Назорат хариди ва “сирли мижоз” тадбирлари қонунийлик, холислик ва махфийлик принципларига асосан ўтказилади;
- Бу тадбирлар бўйича режа Қўмита томонидан ишлаб чиқилиб, расмий тарзда тасдиқланади;
- Ҳар бир тадбир бўйича масъуллар, жой, муддат, текшириладиган мажбурий талаблар ва фото-видео қайд этиш тартиби буйруқ билан белгиланади;
- Назорат хариди жараёнида олинган намуна ва маълумотлар тегишли лабораторияларда синовдан ўтказилади;
- Агар товар ёки хизмат қонун талабларига мос келмаса, тегишли ваколатли органларга юборилади ва жамоатчиликка ахборот берилади;
- Биринчи марта қонунбузарлик аниқланса, тушунтириш ва ёрдам чоралари кўрилади, такрорий ҳолларда эса текширув белгиланади;
- Нодавлат ташкилотлар ўз маблағлари ҳисобидан тадбирларни амалга оширади, Қўмита эса ушбу фаолиятни мувофиқлаштиради ва методик ёрдам кўрсатади.
Бундан ташқари, қарор орқали соғлиқни сақлаш соҳасида “сирли мижоз” усули билан тиббиёт ва дорихона хизматлари сифатини баҳолаш ҳамда чакана савдода назорат хариди жараёнларини қонун доирасида йўлга қўйиш учун ҳуқуқий асос яратилди.

Определен порядок проведения мероприятий «тайный покупатель»
Постановлением Правительства (№ 667 от 22.10.2025 года) утверждено Положение о порядке проведения мероприятий «тайный покупатель» для осуществления контроля за деятельностью в области назначения, реализации лекарственных средств и медицинских изделий, а также оказания услуг.
Положение устанавливает порядок проведения мероприятия «тайный покупатель» для осуществления контроля за соблюдением аптеками правил продажи лекарств и медицинских изделий, а также для контроля качества оказания медицинских услуг, включая диагностику и назначение лечения. Контроль осуществляется в целях защиты прав потребителей.
Основными задачами проведения мероприятия «тайный покупатель» определены:
- изучение соблюдения установленных порядков в деятельности медицинских организаций, независимо от формы собственности, предотвращение нарушений действующих требований;
- защита прав неопределенного круга потребителей и изучение системных проблем в отрасли;
- разработка предложений по совершенствованию действующих требований на основе результатов проведенного мероприятия «тайный покупатель».
Приказ о проведении мероприятия «тайный покупатель» издается уполномоченным органом.
При проведении такого мероприятия в аптеке, «тайный покупатель» действует в роли потребителя (покупателя) с целью приобретения лекарственных средств и медицинских изделий.
«Тайный покупатель» запрашивает у работника аптеки наличие определенных лекарственных средств и (или) медицинских изделий, наблюдает за порядком работы аптеки в процессе оказания услуги.
Мероприятие «тайный покупатель» считается осуществленным, только если проведено с использованием скрытого устройства аудио- или видеонаблюдения.