“Электрон рецепт” тизимини жорий этишнинг кейинги босқичма-босқич тартибини белгилаш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирининг тегишли буйруғи қабул қилинди
“Электрон рецепт” тизимини жорий этишнинг кейинги босқичма-босқич тартибини белгилаш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирининг тегишли буйруғи қабул қилинди.
Унга кўра:
1) Тошкент шаҳри ва 15 та тажриба-синов туман (шаҳар)лари ҳудудида “Электрон рецепт” тизими босқичма-босқич жорий этилиб, шифокор томонидан дори воситаларининг халқаро патентланмаган номланиши бўйича электрон рецептлар расмийлаштирилади ва электрон тизимга киритилади;
2) зарур техник имкониятлар мавжуд бўлганда, тиббиёт ва фармацевтика ташкилотлари DMED ахборот тизимига бепул уланади ҳамда уларнинг ахборот тизимлари Соғлиқни сақлаш вазирлигининг рақамли платформасига интеграция қилинади;
3) “Электрон рецепт” тизими асосида бериладиган дори воситаларининг рўйхати босқичма-босқич шакллантирилиб, бунда алоҳида рўйхатлар ижтимоий хавф ва соҳада юзага келадиган эҳтиёжлардан келиб чиққан ҳолда ҳар бир босқичда Экспертлар кенгаши томонидан тайёрланади ҳамда тасдиқланади;
4) тизимли таъсирга эга антибиотиклар, синтетик антибактериал препаратлар ҳамда гормонал дори воситалари учун электрон рецепт мажбурий бўлишини назарда тутувчи биринчи босқич белгиланади;
5) шифокорнинг электрон рецептларни ёзиш бўйича ваколатлари, шу жумладан муайян тиббиёт ташкилотида мавжуд бўлмаган дори воситаларини тайинлаш ва кейинчалик дорихоналар фармацевтлари томонидан ушбу маълумотни тизимга киритишнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланади;
6) дорихоналарда рецептли дори воситаларини электрон рецепт асосида бериш (шу жумладан, беморнинг ЖШШИРи орқали) тартиби белгиланади, қолаверса, тизим тўлиқ жорий этилгунга қадар ва фавқулодда вазиятларда истисно тариқасида қоғоз кўринишидаги рецептларни расмийлаштириш имконияти сақлаб қолинади;
7) бемор ёки унинг вакилида электрон рецепт бўлмаган тақдирда, дорихона фармацевтига шахсни тасдиқловчи ҳужжат (қоғоз ёки электрон шаклда) асосида ЖШШИРни киритиб, тизим орқали электрон рецепт билан танишиш ва рецепт бўйича дори воситасини бериш ҳуқуқини тақдим этувчи  механизм белгиланади;
8) юртимиз ва чет эл фуқароларининг тиббий ёрдам ва дори воситаларини олиш (шу жумладан шошилинч ҳолатларда) ҳуқуқлари таъминланади, шунингдек, тизимни жорий этиш босқичлари ва дори воситалари рўйхатлари тўғрисида аҳоли расмий манбалар орқали хабардор қилиб борилади;
9) доимий тушунтириш ишлари ва қайта алоқа тизими, шу жумладан кеча-кундуз ишлайдиган 1003 “Сall-марказ”и фаолияти йўлга қўйилиб, у орқали:
- ётоқ режимидаги ва сурункали касалликларга чалинган беморларнинг ўз оилавий шифокорига мурожаат қилиши;
- оилавий шифокорга (тегишли ҳолларда тор соҳа мутахассисларига) масофадан туриб мурожаат қилган ҳолда электрон рецепт олиши;
- кўрсатмалар мавжуд бўлганда, патронаж хизматининг ташкил этилиши ва зарур тиббий хизматлар уйда кўрсатилиши таъминланади;
10) даволовчи шифокорнинг қарорига кўра, сурункали касалликларга чалинган беморларга:
– 60 кунгача даволаниш даврида – Халқаро касалликлар таснифига мувофиқ кодланадиган, сурункали касалликларни даволашда тайинланадиган, шунингдек, анаболик фаоллиги билан ажралиб турадиган дори воситалари учун;
90 кунгача даволаниш даврида - бошқа тайёр дори воситалари учун (реимбурсация доирасида - 30 кунгача) рецептлар ёзишнинг алоҳида тартиби белгиланади.
Ушбу ҳолларда электрон рецепт ва тегишли QR-коднинг амал қилиш муддати белгиланган даволаш курси даврига мувофиқ узайтирилади.
“Электрон рецепт” тизими, энг аввало, даволаш хавфсизлигини ошириш, дори воситаларини тайинлашда масъулиятни кучайтириш ва уларнинг айланмасини тартибга солишга қаратилган. Ушбу тизим доимий мониторинг асосида фуқаролар ва тиббиёт ходимларининг фикр-мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда босқичма-босқич жорий этилмоқда.

Для определения дальнейших поэтапных действий по внедрению системы «Электронный рецепт» был принят соответствующий приказ министра здравоохранения.
Согласно приказу:
1) поэтапное внедрение системы «Электронный рецепт» на территории города Ташкента и 15 пилотных районов (городов) с оформлением электронных рецептов по международному непатентованному наименованию лекарственных средств и внесением всех назначений непосредственно врачом в электронную систему;
2) бесплатное подключение медицинских и фармацевтических организаций к информационной системе DMED, а также интеграцию их действующих информационных систем с цифровой платформой Министерства здравоохранения при наличии необходимых технических условий;
3) поэтапное формирование рецептурных перечней лекарственных средств, переводимых на электронный рецепт, с утверждением отдельных списков на каждом этапе и их подготовкой Экспертным советом с учётом медицинской значимости, социальных рисков и практических потребностей системы здравоохранения;
4) определение первого этапа внедрения, в рамках которого электронный рецепт обязателен для антибиотиков, синтетических антибактериальных препаратов и гормональных препаратов системного действия;
5) закрепление полномочий врача по выписыванию электронных рецептов, включая возможность назначения лекарственных средств, отсутствующих в конкретной медицинской организации с последующим внесением информации в систему фармацевтами аптек;
6) установление порядка отпуска рецептурных лекарственных средств в аптеках на основании электронного рецепта, включая использование ПИНФЛ пациента, а также сохранение возможности оформления бумажных рецептов в исключительных случаях в переходный период и в экстренных ситуациях;
7) определение механизма, при котором в случае отсутствия у пациента или его представителя электронного рецепта, провизор аптеки вправе на основании документа, удостоверяющего личность (в том числе в бумажной или электронной форме), ввести ПИНФЛ и ознакомиться с электронным рецептом через систему с последующим отпуском рецептурного лекарственного средства;
8) обеспечение прав граждан, включая иностранных граждан, на получение медицинской помощи и лекарственных средств, в том числе в экстренных случаях, а также информирование населения об этапах внедрения системы и перечнях лекарственных средств через официальные источники;
9) организацию постоянной разъяснительной работы и обратной связи, включая функционирование круглосуточного call-центра 1003, через который обеспечивается:
– обращение пациентов, находящихся на постельном режиме и страдающих хроническими заболеваниями, к своему семейному врачу;
– получение электронного рецепта путём дистанционного обращения к семейному врачу (в отдельных случаях – к профильному специалисту);
– организация патронажного обслуживания и оказание необходимых медицинских услуг на дому при наличии показаний;
10) установление особого порядка выписывания рецептов для пациентов с хроническими заболеваниями, предусматривающего возможность назначения:
– до 60 дней лечения – для лекарственных средств, назначаемых при лечении хронических заболеваний, кодируемых в соответствии с Международной классификацией болезней (МКБ) и лекарственных средств с выраженной анаболической активностью;
– до 90 дней лечения – для иных готовых лекарственных средств (в рамках реимбурсации – до 30 дней) по решению лечащего врача.
В указанных случаях срок действия электронного рецепта и соответствующего QR-кода продлевается на период назначенного курса лечения.
Министерство здравоохранения подчёркивает, что система «Электронный рецепт» направлена на повышение безопасности лечения, усиление ответственности при назначении лекарственных средств и упорядочивание лекарственного оборота. Все изменения внедряются поэтапно с постоянным мониторингом практики и учётом обратной связи от граждан и медицинских работников.