Америка диабет ассоциацияси 2026 йилги диабетга қарши кураш стандартларининг янгиланган версиясини чиқарди. Ҳужжат янги тадқиқот ва клиник амалиёт маълумотларини ҳисобга олади ва диабет билан касалланган беморларни ташхислаш, мониторинг қилиш ва даволаш бўйича тавсияларни кенгайтиради.
Асосий янгиликлардан бири глюкозани узлуксиз мониторинг қилиш тизимларидан (НМГ) кенгроқ фойдаланиш ҳисобланади. Муаллифлар таъкидлашича, ушбу тизимлар диабет ташхиси қўйилган пайтнинг ўзидаёқ, шунингдек кейинги ҳар қандай босқичда, агар бу қондаги қанд миқдорини яхшироқ назорат қилишга ёрдам берса, қўлланилиши мумкин. Аввалги қўлланма версиясидан фарқли равишда, эндиликда НМГ фақат инсулин қабул қилаётган ёки гипогликемия хавфи юқори бўлган беморларгагина эмас, балки ушбу технология клиник жиҳатдан фойдали бўлиши мумкин бўлган кенгроқ беморлар гуруҳига ҳам тавсия этилмоқда.
2026 йилги стандартларда илк бор ўсмага қарши даволашни бошлаётган беморларда гликемияни назорат қилиш бўйича алоҳида тавсиялар берилди. Мутахассислар mTOR ингибиторлари, PI3K ингибиторлари ҳамда глюкокортикоидлар қабул қилаётган беморларда қондаги глюкоза даражасини мунтазам мониторинг қилиш зарурлигини таъкидладилар.
Дори воситалари таъсирида келиб чиққан гипергликемияда биринчи қатор даво усули сифатида метформин тавсия этилган, оғир гипергликемия ҳолатларида эса инсулин терапиясини қўллаш масаласини кўриб чиқиш таклиф этилган. Аввалдан қандли диабети мавжуд бўлган беморлар учун ўсмага қарши даволаш фонида барча гипогликемик дориларни дозасини тўғрилаш зарурлиги алоҳида таъкидланган.
Ҳужжатда қандли диабет билан оғриган беморларда вазн ортишини бошқаришга бағишланган алоҳида бўлим ажратилган. Скрининг ўтказишда тана массаси индекси (ТМИ) билан бир қаторда семириш даражасини кўрсатувчи алоҳида кўрсаткичдан фойдаланиш тавсия этилган. Муаллифлар вазн ортишини даволаш учун қўлланиладиган дори воситалари дозасини беморнинг индивидуал ҳолати, препаратни кўтара олиши ва ножўя таъсирларини ҳисобга олган ҳолда танлаш ҳамда босқичма-босқич ошириш зарурлигини таъкидлади. Илк бор GLP-1 рецепторлари агонистлари ҳамда метаболик жарроҳлик инсулин терапиясига қўшимча равишда 1-тур қандли диабет ва ортиқча вазнга эга бўлган беморлар учун мумкин бўлган даволаш вариантлари сифатида кўриб чиқилди.
Янгиланган тавсияларда инсулин помплари ва инсулинни автоматик етказиб бериш тизимларини қўллашни бошлаш учун қатор талабларни бекор қилиш таклиф этилган.
Шунингдек, 2026 йилги стандартларда 2-тур қандли диабетнинг олдини олишга қаратилган овқатланиш бўйича тавсиялар кенгайтирилди. Бунда ўрта ер денгизи парҳези ва кам углеводли рациондан фойдаланиш ҳам назарда тутилган. Қанд миқдорини туширувчи дори воситаларини қўллашга бўлган ёндашувлар янгиланди. Эндиликда улар фақат қондаги қанд миқдорини назорат қилиш учун эмас, балки юрак-қон томир тизими, буйраклар ва жигарни ҳимоя қилиш мақсадида ҳам тавсия этилмоқда.
Қандли диабети бўлган кекса беморлар учун мутахассислар глюкозани узлуксиз мониторинг қилиш тизимларидан фойдаланиш, артериал қон босимининг мақсадли кўрсаткичлари, жисмоний фаоллик, оқсил истеъмоли ҳамда даволашни индивидуал равишда тузатиш бўйича тавсияларни аниқлаштирди.

Американская диабетическая ассоциация представила обновленную версию стандартов медицинской помощи при диабете на 2026 год. Документ учитывает новые данные исследований и клинической практики и расширяет рекомендации по диагностике, мониторингу и лечению пациентов с сахарным диабетом.
Эксперты Американской диабетической ассоциации (ADA) обновили рекомендации по ведению пациентов с сахарным диабетом. Документ опубликован в журнале Diabetes Care.
Одним из ключевых обновлений стало более широкое использование систем непрерывного мониторинга глюкозы (НМГ). Авторы указали, что они могут применяться уже на этапе установления диагноза диабета и в любое последующее время, если это способствует улучшению гликемического контроля. В отличие от предыдущей версии руководства, НМГ теперь рекомендуется не только получающим инсулин или имеющим высокий риск гипогликемии, но и более широкому кругу пациентов, которым технология может быть клинически полезна.
В стандартах 2026 года впервые представлены отдельные рекомендации по контролю гликемии у начинающих противоопухолевую терапию. Эксперты отметили необходимость мониторинга уровня глюкозы у пациентов, получающих ингибиторы mTOR, ингибиторы PI3K и глюкокортикоиды. В качестве терапии первой линии при лекарственно-индуцированной гипергликемии рекомендован метформин, а при выраженной гипергликемии — рассмотрение инсулинотерапии. Для пациентов с ранее диагностированным диабетом подчеркнута необходимость коррекции доз всех сахароснижающих препаратов на фоне противоопухолевого лечения.
Отдельный раздел посвящен управлению ожирением у пациентов с диабетом. Рекомендовано использовать показатель ожирения наряду с индексом массы тела (ИМТ) для скрининга. Авторы указали на необходимость индивидуального подбора и титрования доз препаратов для лечения ожирения с учетом переносимости и побочных эффектов. Впервые агонисты рецепторов GLP-1 и метаболическая хирургия рассмотрены как возможные варианты лечения у пациентов с диабетом 1-го типа и ожирением в дополнение к инсулинотерапии.
В обновленных рекомендациях также предложено отменить ряд требований для начала терапии с использованием инсулиновых помп и автоматизированных систем доставки инсулина. Эксперты подчеркнули, что наличие определенного уровня С-пептида, аутоантител к островковым клеткам или минимальной длительности инсулинотерапии не связано с эффективностью этих технологий и не должно ограничивать доступ пациентов к ним.
Кроме того, в стандартах 2026 года расширены рекомендации по питанию для профилактики диабета 2-го типа, включая использование средиземноморской диеты и низкоуглеводного рациона. Обновлены подходы к применению сахароснижающих препаратов по показаниям, выходящим за рамки контроля гликемии, включая защиту сердечно-сосудистой системы, почек и печени.
Для пожилых пациентов с диабетом эксперты уточнили рекомендации по применению НМГ, целевым показателям артериального давления, физической активности, потреблению белка и индивидуальной коррекции терапии. В периоперационном периоде рекомендовано достижение уровня гликированного гемоглобина ниже 8% или времени в целевом диапазоне более 50% перед плановыми вмешательствами, а также поддержание уровня глюкозы 100—180 мг/дл во время операции.