ЖССТ давомли шовқинни инсон саломатлиги учун яширин таҳдид деб атади
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) тадқиқотчилари 85 дБ (десибел) дан юқори саккиз соатлик давомли шовқин юрак-қон томир ва овқат ҳазм қилиш тизимларининг патологияларини қўзғатиши, шунингдек, мия ва эшитиш органлари ўртасидаги алоқани бузиши мумкинлигини аниқлади.
Натижалар The Lancet илмий журналида чоп этилди. Шовқиннинг кучайиши ҳавонинг ифлосланиши каби атроф-муҳитга ҳалокатли таъсир кўрсатиш шаклларидан бири сифатида тан олинган.
Нашрнинг қайд этишича, тадқиқотчилар шовқинни ҳаво орқали тарқаладиган ва инсон эшитишлари доипазонидаги тебранишлар деб таърифлайди. Қабул қилинадиган даражадан ошиб кетадиган, айниқса узоқ вақт давомида таъсир қиладиган баланд товушлар соғлиқ учун жиддий хавф туғдиради. Улар тиннитус - мия ва эшитиш органлари ўртасидаги алоқани бузилишига олиб келиши мумкин. Оғир ҳолатларда эшитишнинг тўлиқ йўқолишига олиб келади. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) маълумотларига кўра, Европада катта ёшлиларнинг ҳар еттитасидан бири тиннитусдан азият чекади.
Эшитиш билан боғлиқ муаммолардан ташқари, шовқиннинг баландлиги юрак-қон томир ва овқат ҳазм қилиш тизимларига таъсир қилади. Кучли товушлар туфайли уйқу бузилиши стресс, асаб тизими билан боғлиқ муаммолар ва иммунитетнинг заифлашишига олиб келиши мумкин, бу сурункали касалликларнинг ривожланиш хавфини оширади.
Олимлар соғликка салбий таъсирларни камайтириш учун шаҳарлардаги шовқин даражасини пасайтириш ва уйқу шароитларини яхшилашга кўпроқ эътибор беришга чақирмоқда.

ВОЗ назвала шум скрытой угрозой для здоровья человека
Исследователи Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) установили, что восьмичасовой фоновый шум громкостью выше 85 дБ (децибел) может провоцировать патологии сердечно-сосудистой и пищеварительной систем, а также нарушать связь между мозгом и слуховыми органами.
Результаты опубликованы в научном журнале The Lancet. Шумовое загрязнение признано одной из форм разрушительного физического воздействия на окружающую среду, схожего с загрязнением воздуха.
Как сообщает издание, исследователи определяют шум как вибрации, которые распространяются по воздуху и входят в диапазон, воспринимаемый человеческим слухом. Громкие звуки, превышающие допустимые уровни, особенно при длительном воздействии, представляют серьезную угрозу для здоровья. Они могут вызывать развитие тиннитуса — нарушения связи между мозгом и органами слуха. В тяжелых случаях это приводит к полной потере слуха. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), от тиннитуса страдает каждый седьмой взрослый в Европе.
Кроме проблем со слухом, шумовое загрязнение влияет на сердечно-сосудистую и пищеварительную системы. Нарушения сна, вызванные громкими звуками, могут стать причиной стрессов, проблем с нервной системой и ослабления иммунитета, что увеличивает риск развития хронических заболеваний.
Ученые призывают уделять больше внимания снижению уровня шума в городах и улучшению условий для сна, чтобы минимизировать негативное воздействие на здоровье.