Дунёда аҳоли сони ошиши баробарида тиббий хизматларга эҳтиёж ҳам ортиб бормоқда. Кўплаб хорижий давлатларда аҳоли саломатлигини сақлаш ва тиббий хизматлардан фойдаланишни таъминлаш мақсадида тиббий суғурта тизими жорий этилган.
Мамлакатимизда ҳам тиббий суғурта тизимига ўтиш ишлари давом этмоқда. 2021 йили Сирдарё вилоятида тажриба-синов сифатида бошланган ушбу тизимни босқичма-босқич 2026 йилнинг якунига қадар мамлакатимиз бўйлаб жорий этиш режалаштирилган.
Давлат тиббий суғуртаси тизими доирасида беморларга электрон рецепт асосида дори воситалари кафолатланган пакет доирасида бепул берилади. Бугунги кунда артериал гипертония, юрак ишемик касаллиги, қандли диабетнинг 2-тури, бронхиал астма ва ўпканинг сурункали обструктив касалликларини амбулатор шароитда даволаш учун 27 турдаги дори воситалари электрон рецепт асосида берилмоқда.
“Дори-Дармон” акциядорлик компанияси ва унинг тизимидаги жамиятларнинг реимбурсация дастурига уланган дорихона ва дорихона шохобчалари орқали 2025 йилнинг ўтган 6 ойи давомида 5 млрд. сўмлик дори воситалари электрон рецепт орқали беморларга бепул берилди.
Маълумот учун: Компания ва унинг тизимидаги жамиятларга қарашли 399 та дорихона ва дорихона шаҳобчаларида реимбурсация дастури орқали электрон рецепт асосида беморларга дори воситалари берилмоқда (Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар, Хоразм, Бухоро, Навоий, Самарқанд, Қашқадарё ва Сирдарё вилоятлари).

С ростом населения в мире увеличивается и потребность в медицинских услугах. Во многих зарубежных странах в целях охраны здоровья населения и обеспечения доступа к медицинским услугам внедрена система медицинского страхования.
В нашей стране также продолжается работа по переходу к системе медицинского страхования. Систему, запущенную в 2021 году в качестве пилотного проекта в Сырдарьинской области, планируется поэтапно внедрить по всей стране до конца 2026 года.
По системе государственного медицинского страхования пациенты бесплатно получают лекарственные средства по электронным рецептам в рамках гарантированного пакета. На сегодняшний день на основании электронных рецептов выдаются 27 видов лекарственных средств для амбулаторного лечения артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета 2 типа, бронхиальной астмы и хронической обструктивной болезни легких.
Через аптеки и аптечные пункты, подключенные к программе реимбурсации акционерной компании "Дори-Дармон" и обществ в ее системе, за прошедшие 6 месяцев 2025 года пациентам по электронным рецептам были бесплатно выданы лекарственные средства на сумму 5 млрд. сумов.
Для справки: В 399 аптеках и аптечных филиалах, принадлежащих компании и обществам в ее системе, пациенты получают лекарственные средства по электронным рецептам через программу реимбурсации (Республика Каракалпакстан, город Ташкент, Хорезмская, Бухарская, Навоийская, Самаркандская, Кашкадарьинская и Сырдарьинская области).