Жигарда ёғ тўпланишига олиб келиши мумкин бўлган касалликлар
Швеция Каролинска институти ва Гётеборг университети олимлари жигарнинг алкоголсиз ёғ касаллиги диабетга олиб келиши, шунингдек, юрак ва буйракларга зарар етказиши мумкинлигини аниқлади. Тадқиқот натижалари Nature Medicine журналида чоп этилди.
Жигарнинг алкоголсиз ёғ касаллиги - бу жигар ҳужайраларида ёғ тўпланиб, цирроз ёки саратон каби жиддий асоратларни келтириб чиқарадиган касалликдир. Касаллик кўпинча эътибордан четда қолади, чунки дастлабки босқичларда сезиларли аломатлар бўлмайди. Катта ёшдаги аҳоли орасида унинг тарқалиши 25% га етади. Aсосий хавф омиллари семириш, ортиқча вазн ва метаболик касалликлардир.
36 мингдан ортиқ одам иштирок этган Британия биобанк маълумотларига асосланган янги тадқиқот турли хил хусусиятларга эга бўлган жигарнинг алкоголсиз ёғ касаллигининг икки турини аниқлади. Биринчи тур асосан жигарнинг ўзига таъсир қилади, аммо кутилмаганда юрак-қон томир касалликлари хавфини камайтиради. Иккинчи тур кўпроқ тажовузкор: у нафақат жигарга, балки буйракларга шунингдек метаболизмга ҳам таъсир қилади, диабет ривожланиш хавфини оширади.
Бундан ташқари, олимлар жигарнинг алкоголсиз ёғ касаллигининг ривожланишида рол ўйнайдиган 27 та янги генни аниқладилар. Ушбу маълумотлар касалликнинг ҳар бир тури учун иккита аниқ хавф кўрсаткичларини ишлаб чиқишга олиб келди, бу шифокорларга ташхисни аниқроқ баҳолашга ва беморнинг хусусиятларига қараб энг яхши даволаш усулларини танлашга ёрдам беради.
Олимларнинг фикрича, уларнинг кашфиёти жигарнинг алкоголсиз ёғ касаллиги ҳақидаги тушунчани ўзгартириши мумкин. Энди тиббиёт мутахассислари даволанишга индивидуал ёндашувни: биринчи тур учун - парҳез ва вазн йўқотишга урғу бериш, иккинчиси учун - диабет ёки юрак етишмовчилиги каби бирга келадиган касалликларни ҳисобга олган ҳолда комплекс терапияни қўллашлари мумкин.

Ученые из Каролинского института и Гетеборгского университета (оба в Швеции) установили, что неалкогольная жировая болезнь печени (НАЖБП) может вызывать сахарный диабет, а также повреждать сердце и почки. Результаты исследования опубликованы в журнале Nature Medicine.
НАЖБП — это заболевание, при котором жир накапливается в клетках печени, что может привести к серьезным осложнениям, таким как цирроз или рак. Болезнь остается часто незамеченной, так как на ранних стадиях не вызывает ярких симптомов. Ее распространенность среди взрослого населения достигает 25%. Основными факторами риска являются ожирение, избыточный вес и нарушения обмена веществ.
Новое исследование, проведенное на базе данных Британского биобанка, в котором участвовали более 36 тысяч человек, выявило два типа НАЖБП с различными характеристиками. Первый тип затрагивает преимущественно саму печень, при этом неожиданно снижая риск сердечно-сосудистых заболеваний. Второй тип более агрессивен: он поражает не только печень, но и почки, а также влияет на обмен веществ, повышая риск развития диабета.
Кроме того, ученые выявили 27 новых генов, играющих роль в развитии НАЖБП. Эти данные позволили разработать два специфических показателя риска для каждого типа заболевания, что поможет врачам более точно оценивать прогноз и выбирать наилучшие методы лечения в зависимости от особенностей пациента.
По словам ученых, их открытие может изменить понимание НАЖБП, ранее считавшейся единым заболеванием. Теперь медицинские специалисты смогут применить более индивидуализированный подход к лечению: для первого типа — акцент на диету и снижение массы тела, для второго — комплексную терапию с учетом сопутствующих заболеваний, таких как диабет или сердечная недостаточность.