Ўзбекистонда "маймун чечаги"ни аниқлаш ва тарқалишини олдини олиш учун нималар қилинмоқда
Ўзбекистон Республикаси аҳолиси ўртасида “маймун чечаги” касаллигини эрта аниқлаш ва эпидемик тарзда тарқалиб кетишини олдини олиш чора-тадбирлари тўғрисида АОКАда ўтказилган брифингда Санэпидқўмита бошқарма бошлиғи Рустамжон Икрамов маълумот берди.
Маймун чечаги – вирусли инфекция бўлиб, одамларга, ифлосланган нарсалар ёки касал ҳайвонлар билан мулоқот ва жинсий мулоқот орқали юқиши мумкин.
Жорий йилнинг 14 август куни ЖССТ Африкада тарқалаётган маймун чечагининг Clade 1b штаммининг янги тўлқини туфайли, соғлиқни сақлаш бўйича фавқулодда ҳолат деб эълон қилди.
Мамлакатимизга ушбу касаллик кириб келган тақдирда амалга ошириладиган кечиктириб бўлмайдиган ишлар юзасидан қуйидаги тайёргарлик чоралари кўрилди:
- Юқумли касалликлар шифохонасида ётқизиш мақсадида шифо-ўринлари, зарур дори воситалари захираси ташкил этилди;
- касалликка чалинган бемор билан мулоқотда бўлганларни 21 кун мобайнида тиббий кузатувини ташкил этиш белгилаб олинди;
- касалликни четдан кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш борасида халқаро аэропортларда, темир йўл ва автомобил йўллари орқали чегара кесишган жойларда санитария назорати пунктлари мутахассисларининг ҳушёрлиги оширилди;
- Маймун чечаги касаллигининг этиологияси, клиникаси, эпидемиологияси ва профилактикаси бўйича услубий қўлланма асосида мутахассисларнинг малакаси оширилди;

В Узбекистане принимают меры по предотвращению распространения оспы обезьян
В Узбекистане принимаются меры по раннему выявлению и предотвращению распространения оспы обезьян среди населения. Об это сообщил начальник Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Рустамжон Икромов.
Оспа обезьян – инфекционное заболевание, вызываемое вирусом оспы обезьян. Болезнь распространяется при контакте с зараженными.
14 августа ВОЗ объявила чрезвычайное положение из-за новой волны штамма Clade 1b оспы обезьян, распространяющегося в Африке.
Типичными симптомами оспы обезьян являются сыпь, лихорадка, головная боль, боли в мышцах, спине, горле, общая слабость и увеличение лимфатических узлов.
Большинство людей полностью выздоравливают, но у некоторых заболевание протекает в тяжелой форме.
В случае проникновения данного заболевания на территорию страны предприняты следующие неотложные меры:
— создан резерв коек и необходимых медикаментов для госпитализации в инфекционные больницы;
— определён порядок медицинского наблюдения за контактировавшими с больным в течение 21 дня;
усилена бдительность специалистов санитарного контроля в международных аэропортах, на железнодорожных и автомобильных пограничных переходах для предотвращения проникновения и распространения болезни извне;
повышена квалификация специалистов на основе методического руководства по этиологии, клинике, эпидемиологии и профилактике оспы обезьян.