Носоғлом овқатланишнинг мия фаолиятига таъсири аниқланди
Беш кун давомида ёғли таомлар ва ширинлик истеъмол қилиш мия фаолиятини ўзгартирди, ҳатто вазн ўзгармаган бўлса ҳам. Тюбинген университети олимлари носоғлом овқатланишнинг мия фаолиятига таъсирини маълум қилди, деб ёзади Nature нашри.
Тажрибада 29 нафар соғлом эркак иштирок этди. Улардан 18 нафари алоҳида тайёрланган, шоколад, чипс ва фастфудни ўз ичига олган юқори калорияли маҳсулотлар тўпламини истеъмол қилишди. Беш кун давомида улар одатдагидан ўртача 1,2 минг калория кўпроқ истеъмол қилган. Назорат гуруҳидагилар эса одатий рационга амал қилган.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, ҳатто қисқа муддатли носоғлом овқатланиш ҳам миянинг метаболизмни тартибга солувчи ва иштаҳани бўғувчи гормон — инсулинга бўлган реакциясини сусайтиради. Бу таъсир семиз одамларда кузатиладиган ўзгаришларга ўхшайди.
"Биз ўзгаришлар соғлом одамларда бунчалик сезиларли бўлишини кутмагандик," — деди нейробиолог Стефани Куллман. Шунга қарамай, олимларнинг таъкидлашича, уларнинг тадқиқотлари тўлиқ эмас, чунки улар фойдали озиқ-овқатларни ортиқча истеъмол қилишнинг организмга таъсирини ҳисобга олмаган.

Раскрыто влияние вредной пищи на работу мозга
Пять дней на жирной и сладкой пище изменяют активность мозга, даже если вес остается неизменным. Влияние вредной пищи на работу мозга раскрыли ученые из Тюбингенского университета, сообщает издание Nature.
В эксперименте приняли участие 29 здоровых мужчин. 18 из них получили индивидуально составленные наборы продуктов с высокой калорийностью, включавшие шоколад, чипсы и фастфуд. В течение пяти дней они потребляли в среднем на 1,2 тысячи калорий больше обычного. Контрольная группа придерживалась привычного рациона.
Анализ показал, что даже кратковременное увлечение нездоровой пищей ослабляет реакцию мозга на инсулин — гормон, регулирующий обмен веществ и подавляющий аппетит. Этот эффект напоминает изменения, наблюдаемые у людей с ожирением.
«Мы не ожидали, что изменения будут такими заметными у здоровых людей», — сказала нейробиолог Стефани Кулльман. Тем не менее ученые отмечают, что их исследование является неполным, так как не учитывает влияние переедания полезной пищи на организм.