Канаданинг Нью-Брансуик провинциясида номаълум мия касаллиги билан касалланганлар сони ортиб бормоқда. Касалхоналар беморлар оқимига дош бера олмайди, деб хабар бермоқда расмийлар.
Вилоят раҳбари Сьюзан Холт Канада соғлиқни сақлаш агентлигини қўрқинчли ҳодисани текширишга чақирди.
«Биз одамларнинг нима учун касалланаётганининг сабабларини чуқур ўрганишимиз керак... Биз нафақат уни қандай аниқлаш, ташхис қўйиш ва даволашни билмаймиз. Энг ачинарлиси унинг нима сабабдан пайдо бўлганини ҳам билмаймиз», дейди Холт.
Аввалроқ Канаданинг етакчи олимларидан бири деб аталган Майкл Култҳарт сирли ҳодисани тушунтиришга ҳаракат қилган эди. Унинг сўзларига кўра, атроф-муҳитга таъсир қилиш, биринчи навбатда, Альцгеймер ва Паркинсон билан касалланган беморларда турли нейродегенератив жараёнларни қўзғатиши мумкин. У, шунингдек, касалликни ўрганиши тақиқланганини айтган. Кейинчалик унинг сўзларига яна бир таниқли олим қўшилди. У ҳам 350 киши ушбу касалликдан азият чекканини айтди.
Бу касаллик ҳақида илк бор хабар қилинмаяпти. 2021 йилнинг баҳорида вилоят аҳолисининг сирли касаллик туфайли касалхонага ётқизилиши ҳам қайд этилган эди. Мутахассисларнинг фикрига кўра, у кам учрайдиган Cреутзфелдт-Жакоб касаллигига ўхшайди. Бу мия ва орқа миянинг кортекс ва субкортикал марказларига зарар етказади.
Номаълум касаллик ҳолатлари 2020 ва 2019 йилларда ҳам қайд этилган. Беморлар бош оғриғи, ҳатти-ҳаракатларнинг ўзгариши, депрессия ва хавотирдан шикоят қиладилар. Шунингдек, уйқу бузилиши, оёқ-қўлларининг оғриғи ва мушакларнинг кучли спазмлари, кўриш муаммолари ва галлюцинациялар каби аломатлар ҳам қайд этилган. Касалланганларнинг аксарияти 45 ёшдан кичик.

В канадской провинции Нью-Брансуик все больше людей заболевает неизвестной болезнью мозга. Больницы не справляются с наплывом госпитализированных, власти в растерянности.
Глава провинции Сьюзан Холт обратилась в Агентство общественного здравоохранения Канады с призывом расследовать пугающий феномен.
«Нам необходимо провести тщательное расследование причин, по которым люди заболевают... Мы не только не знаем, как это определить, диагностировать и лечить, мы не знаем, что является причиной этого», – заявила Холт.
Ранее загадочное явление попытался объяснить Майкл Култхарт, которого называют одним из ведущих ученых Канады. По его словам, воздействие окружающей среды может запускать различные нейродегенеративные процессы у людей с неправильным сворачиванием белков, прежде всего при болезнях Альцгеймера и Паркинсона. Позднее к его словам присоединился еще один видный ученый, он также сообщил, что от этой болезни пострадали 350 человек.
О неизвестной болезни в Нью-Брансуике, которая приводит к потере памяти, галлюцинациям и атрофии мышц, говорится не впервые. Весной 2021 года также сообщалось о массовой госпитализации жителей провинции, пораженный загадочным недугом. По словам специалистов, он схож с редкой болезнью Крейтцфельдта-Якоба, которая вызывает поражение коры и подкорковых центров головного и спинного мозга.
Случаи неизвестного заболевания отмечались также в 2020 и 2019 годах. Пациенты жаловались на головную боль, у них происходили изменения в поведении, люди страдали от депрессии и тревоги. Отмечено несколько летальных исходов.