Йўтал сироплари қандай қилиб заҳарга айланади?
Euromonitor таҳлил компанияси маълумотларига кўра, 2022 йилда болалар учун рецептсиз бериладиган йўтал, шамоллаш ва аллергияга қарши воситаларнинг глобал бозори 2,5 миллиард AҚШ долларини ташкил этди.
Ушбу препаратлар иситма туширувчи парацетамол ва глицерин ёки пропилен гликол каби моддаларни ўз ичига олади.
Халқаро соғлиқни сақлаш идоралари Гамбияга етказиб бериладиган сироп таркибида иккита жуда заҳарли моддалар борлигини аниқладилар: этилен гликол ва диэтилен гликол. Ҳар иккаласи ҳам пропилентгикол ишлаб чиқаришда ножўя маҳсулот бўлиши мумкин, деди жаҳон стандартларини шакллантиришга ҳисса қўшадиган нотижорат ташкилот — AҚШ фармакопеясининг тартибга солиш масалалари бўйича директори, доктор Чаитаниа Кумар Кодури.
Фармацевтикада фойдаланиш учун пропилен гликол ишлаб чиқарувчилар ҳар қандай токсинларни олиб ташлаш учун уни тозалашлари керак, дейди Кумар Кодури. Халқаро стандартларга мувофиқ, препаратларда фақат оз миқдорига рухсат берилади – 100 мл сироп учун 0,1 г дан ошмаслиги керак.
Ушбу моддаларнинг барчаси ўхшаш хусусиятларга эга. Бироқ пропилен гликол токсик эмас, этилен гликол ва диэтилен гликол эса ўта хавфлидир. Aгар ошқозонга кирса, улар буйрак етишмовчилигига ва шошилинч чоралар кўрилмаса, ўлимга олиб келиши мумкин.
Кимёвий таркибий қисмларни етказиб берувчиларнинг иккита веб-сайтида келтирилган маълумотларга кўра, этилен гликол ва диэтилен гликол пропилен гликолдан икки баравар арзонроқ ва илгари баъзи ишлаб чиқарувчилар ушбу моддани саноат учун ишлатиладиган пропилен гликол ёки тозаланган этилен гликол ва диэтилен гликол билан алмаштиришган.
1990 йилларда Гаитида 90 га яқин ва Бангладешда 200 дан ортиқ бола парацетамол сиропига ишлатиладиган диэтилен гликол билан заҳарланиш натижасида вафот этган. Кейинчалик ўлим ҳолатлари Панама, Ҳиндистон ва Нигерияда кузатилди.
Ўшандан бери Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти халқаро талабларни, шу жумладан, ишлаб чиқарувчиларга ингредиентлар ва якуний маҳсулотларни кўпроқ синовдан ўтказиш талабларини кучайтирди. Бироқ ишлаб чиқариш ва истеъмол масалаларида қонунларни яратиш ва қўллаш муайян мамлакатларда ҳокимият органларида қолади.

Как сиропы от кашля становятся ядом
Согласно данным аналитической компании Euromonitor, в 2022 году мировой рынок безрецептурных средств от кашля, простуды и аллергии для детей составил 2,5 млрд долларов США.
Эти препараты содержат такие вещества, как жаропонижающий парацетамол и глицерол или пропиленгликоль.
Международные органы здравоохранения выяснили, что в сиропе, поставляемом в Гамбию, находились две очень токсичные субстанции: этиленгликоль и диэтиленгликоль. Обе могут быть побочными продуктами при производстве пропилентгиколя, заявил доктор Чайтания Кумар Кодури, директор по регуляторным вопросам Фармакопеи США — некоммерческой организации, способствующей формированию мировых стандартов.
Производители, изготавливающие пропиленгликоль для фармацевтического применения, с целью удаления любых токсинов должны очищать его, сказал говорит Кумар Кодури. По международным стандартам в препаратах допускаются только следовые количества — не более 0,1 г на 100 мл сиропа.
Все эти вещества обладают сходными характеристиками. Однако пропиленгликоль нетоксичен, а этиленгликоль и диэтиленгликоль чрезвычайно опасны. При попадании в желудок они могут привести к почечной недостаточности, а в отсутствие срочных мер — к смертельному исходу.
Согласно информации, представленной на двух сайтах поставщиков химических ингредиентов, этиленгликоль и диэтиленгликоль стоят более чем в два раза дешевле, чем пропиленгликоль, и в прошлом некоторые производители заменяли это вещество на пропиленгликоль для промышленного применения или очищенные этиленгликоль и диэтиленгликоль.
В 1990-х годах приблизительно 90 детей на Гаити и более 200 в Бангладеш умерли от отравления диэтиленгликолем, использовавшемся в сиропе с парацетамолом. Позднее смертельные исходы наблюдались в Панаме, Индии и Нигерии.
С тех пор Всемирная организация здравоохранения ужесточила требования в международных руководствах, включая необходимость проведения производителями больше испытаний ингредиентов и конечных продуктов. Однако создание и исполнение законов остаются за властями в конкретных странах в вопросах как производства, так и потребления.