Яроқлилик (сақлаш) муддати ўтган, сифатсиз дори воситасини сотганлик учун қандай жавобгарлик бор?
Ўзбекистон Республикасининг 2016 йил 4 январдаги "Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида"ги қонуни 3-моддасида: “Cифатсиз дори воситаси ва тиббий буюм — яроқсиз ҳолга келган ва (ёки) яроқлилик муддати ўтган дори воситаси  ва тиббий буюм” деб таъриф берилган.
Сифатсиз дори воситаларини сотганлик учун қонунчиликда маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланган. Жумладан:
Ўзбекистон Республикаси "Маъмурий жавобгарлик тўғрисида"ги кодекснинг 165¹-моддасига мувофиқ, сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни реализация қилиш — мазкур ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроллари ва ашёларини мусодара қилиб, базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик бараваридан юз бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Агар бундай ҳаракатлар маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, жиноий жавобгарлик учун асос бўлади. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 1863-моддасига кўра-базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваридан уч юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки икки йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд беш йилдан  ўн беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

В статье 3 Закона Республики Узбекистан «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» от 4 января 2016 года дано следующее определение: «недоброкачественное лекарственное средство и изделие медицинского назначения — лекарственное средство и изделие медицинского назначения, пришедшее в негодность и (или) с истекшим сроком годности».
За сбыт некачественных лекарственных средств законодательством установлены 2 вида ответственности: административная и уголовная. В соответствии со статьей 165¹ Кодекса Республики Узбекистан «Об административной ответственности» сбыт некачественных или контрафактных лекарственных средств или изделий медицинского назначения влечет за собой наложение штрафа от пятидесяти до ста базовых расчетных величин с конфискацией орудий и предметов совершения указанных правонарушений.
Если такие действия были совершены после применения административного взыскания, то это является основанием для привлечения к уголовной ответственности. По статье 1863 УК РУз наказывается штрафом в размере от ста до трехсоткратного размера базовых расчетных величин, либо исправительными работами на срок до трех лет, либо ограничением свободы на срок от двух до пяти лет, либо лишением свободы на срок от пяти до пятнадцати лет.