“Аҳолига сифатли ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш ҳамда унинг самарали назорат тизимини йўлга қўйиш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–82-сон, 01.06.2023 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва ҳудудларда “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ташкил этилди.
Қуйидагилар Агентлик тузилмасига ўтказилади:
2024 йил 1 январдан:
➖Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидан болалар уйлари;
➖Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидан меҳрибонлик уйлари;
➖маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари тизимидан вояга етмаганлар билан ишлаш секторлари ҳамда оилавий болалар уйлари.
2024 йил 1 августдан:
➖Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидан алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар учун ихтисослаштирилган мактаблар
ва мактаб-интернатлар, кўп тармоқли ихтисослаштирилган мактабгача таълим ташкилотлари ҳамда ихтисослаштирилган ўқув-тарбия муассасалари;
➖Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги тизимидан имкониятлари чекланган шахслар учун ихтисослаштирилган касб-ҳунар мактаблари.
➖2023 йил 1 июлдан “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларида ижтимоий ходимлар гуруҳлари ташкил этилади.
➖2023 йил 15 августгача аҳолини ижтимоий хизматлар ва ижтимоий ёрдам кўрсатиш дастурлари бўйича, шу жумладан уларнинг мобил алоқа воситаларига маълумот юбориш орқали хабардор қилиш амалиёти жорий этилади.
2024 йил 1 январгача:
➖давлат томонидан кафолатланган ижтимоий хизматларни кўрсатиш стандартларини ҳамда уларнинг ижросини мониторинг қилиш мезонлари;
➖ногиронлиги бўлган шахсларни уйда парваришлаш билан банд бўлган оила аъзоларига кўмаклашиш бўйича ижтимоий ҳимоя механизмлари ишлаб чиқилади.
➖2023 йил 1 октябргача “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими ишга туширилади.
2023 йил 1 октябрдан:
➖“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими Агентлик тасарруфига ўтказилади;
➖аҳолига кўрсатиладиган барча турдаги ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар, шу жумладан кам таъминланган оилалар болалари учун нафақа ва моддий ёрдамлар бўйича аризалар “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими орқали қабул қилинади.
➖2024 йил 1 январдан “Меҳр дафтари”, “Саховат ва кўмак”, “Ёшлар дафтари” ва “Аёллар дафтари” орқали кўрсатиладиган ижтимоий ёрдам ва кўмаклар қамраб олинади.
➖Ҳар ҳафтанинг жума куни “Меҳр ва саховат куни” сифатида белгиланиб, барча давлат органлари ва ташкилотлари эҳтиёжманд аҳоли, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда ёлғиз кексалар ҳолидан хабар олиш, уларга ғамхўрлик қилиш ҳамда хайрия тадбирлари ўтказилади.

В Узбекистане будет создано Агентство социальной защиты
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев своим указом от 1 июня образовал Национальное агентство социальной защиты при президенте. Оно будет иметь Каракалпакское республиканское, областные и Ташкентское городское управления, а также центры социальных услуг «Инсон» («Человек») в районах и городах.
Указом определены основные направления государственной адресной защиты населения:
• внедрение профессиональной системы социальной защиты на основе комплексного подхода;
• обеспечение социализации слоёв населения, нуждающихся в поддержке, путём повышения эффективности и адресности системы социальной защиты;
• организацию социальной защиты до уровня махалли, налаживание оказания социальных услуг и помощи гражданам, оказавшимся в тяжёлой жизненной ситуации, на основе индивидуального подхода;
• расширение охвата населения механизмами социальной защиты;
• предупреждение попадания в тяжёлое социальное положение семей, попавших в группы риска, путём выявления и оказания им комплекса социальных услуг;
• создание благоприятной среды для жизнеобеспечения лиц с инвалидностью.
В структуру Агентства соцзащиты передаются следующие организации:
с 15 июня — из системы Министерства занятости и сокращения бедности:
• Инспекция медико-социальной экспертизы и ее территориальные подразделения;
• Национальный центр реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и его региональные центры;
• Республиканский центр реабилитации и адаптации женщин и его территориальные отделения;
• Республиканский реабилитационный центр по оказанию помощи жертвам торговли людьми;
• дома-интернаты «Саховат» и «Мурувват» для престарелых и лиц с инвалидностью;
• Республиканский пансионат для ветеранов войны и труда;
• санатории для пожилых, лиц с инвалидностью, ветеранов войны и труда.
с 15 июня:
• от Национального паралимпийского комитета Узбекистана — Школа мужества паралимпийцев;
• деятельность Института подготовки специалистов по паралимпийским видам спорта будет координироваться комитетом и агентством совместно.
с 1 января 2024 года:
• из системы Министерства здравоохранения — дома малютки;
• из системы Министерства дошкольного и школьного образования — детские дома милосердия;
• из системы органов исполнительной власти на местах — сектора по работе с несовершеннолетними и семейные детские дома.
с 1 августа 2024 года:
• из системы Министерства дошкольного и школьного образования — специализированные школы и школы-интернаты для детей с особыми образовательными потребностями, многопрофильные специализированные дошкольные образовательные организации, а также специализированные учебно-воспитательные учреждения.
• из системы Министерства высшего образования, науки и инноваций — специализированные профессиональные школы для лиц с ограниченными возможностями.
с 1 января 2025 года:
• из системы Министерства внутренних дел — центры по реабилитации лиц без определённого места жительства;
• из системы Министерства экономики и финансов — Фонд социального страхования.
При Агентстве соцзащиты с 1 октября образуется Государственный фонд социальной защиты.
Указом поручено создать механизм обеспечения открытости и прозрачности формирования данных о получателях в разрезе источников финансирования, а также по расходованию средств фонда.
Каждая пятница в Узбекистане определена в качестве Дня милосердия и щедрости. Все государственные органы и организации в этот день должны проводить «благотворительные мероприятия, в рамках которых регулярно посещать и заботиться о малообеспеченных слоях населения, лицах с инвалидностью и одиноких престарелых гражданах».