“Дорихона-робот” дастлаб 67-сонли шаҳар клиник шифохонаси негизида ишлай бошлади. Юқори технологияли тизим барча жараёнлар – дори воситаларини қабул қилиш, ҳисобга олиш ва сақлашни автоматлаштиради, деди Москва мери.
Робот, шунингдек, дори воситаларининг яроқлилик муддати ва етказиб бериш қоғозларига мувофиқлигини текширади ва шифохона бўлимлари учун зарур буюртмаларни тузади. Бу шифокорларнинг ишини сезиларли даражада осонлаштиради ва тезлаштиради.
“Aқлли дорихона” лойиҳаси, синов лойиҳасидир. Самарали бўлса, у шаҳардаги бошқа шифохоналарда ҳам қўлланилади.

Впервые заработала уникальная "аптека-робот"
"Аптека-робот" впервые заработала на базе ГКБ N67 им. Ворохобова. Высокотехнологичная система автоматизирует все процессы - получение, учет и хранение лекарств, рассказал мэр Москвы Сергей Собянин.
Робот также проверяет срок годности препаратов и их соответствие товарным накладным, формирует необходимые заказы для отделений больницы. Это сильно упрощает и ускоряет работу медиков.
Проект "Умная аптека", отмечает мэр, пилотный. Если он будет эффективным, его распространят и на другие стационары города.