ЖССТ гриппнинг янги варианти тарқалаётгани ҳақида огоҳлантирди
Шимолий ярим шарда грипп мавсумининг эрта бошланиши билан вируснинг янги варианти тез тарқалмоқда ва эмлаш “энг самарали ҳимоя” бўлиб қолмоқда.
Бу ҳақда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг (ЖССТ) хабар берди.
Грипп ва бошқа респиратор вируслар ҳозирда фаол тарқалмоқда, деди журналистларга ЖССТнинг Эпидемия ва пандемия таҳдидларини бошқариш департаментининг Глобал респиратор таҳдидлар бўлими раҳбари Вэньцин Чжан Женевада. Унинг сўзларига кўра, жорий мавсум янги AH3N2 вариантининг пайдо бўлиши ва тез тарқалиши билан тавсифланади. У биринчи марта август ойида Австралия ва Янги Зеландияда аниқланган ва ўшандан бери 30 дан ортиқ мамлакатларда аниқланган, деб таъкидлади у.
“Мавжуд эпидемиологик маълумотлар касалликнинг оғирлигининг ошишини кўрсатмайди, гарчи бу генетик ўзгариш вирус эволюциясида муҳим босқични ифодаласа ҳам”, деди Чжан. Грипп вируслари доимий равишда ўзгариб туради, деб тушунтирди у, шунинг учун гриппга қарши вакциналар мунтазам равишда янгиланиб туради.
“ЖССТ ушбу ўзгаришларни кузатиб боради, жамоат саломатлиги билан боғлиқ хавфларни баҳолайди ва бошқа глобал мутахассислар билан ҳамкорликда узоқ вақтдан бери мавжуд бўлган Глобал гриппни эпидемик кузатиш ва жавоб чораларини кўриш (GISRS) орқали йилига икки марта вакцина таркиби бўйича тавсиялар ишлаб чиқади”, деб таъкидлади Чжан.
ЖССТ экспертининг аниқлик киритишича, янги вариант Шимолий ярим шарда жорий грипп мавсуми учун ишлаб чиқарилган вакцина қилинадиган турлар рўйхатига киритилмаган. Бироқ, “дастлабки маълумотлар шуни кўрсатадики, жорий мавсумий вакциналар оғир касалликлардан ҳимоя қилишни давом эттиради ва шифохонага ётқизиш хавфини камайтиради”, деб қўшимча қилди у.
ЖССТ ҳисоб-китобларига кўра, ҳар йили бутун дунё бўйлаб мавсумий гриппнинг тахминан бир миллиард ҳолати, жумладан, беш миллионгача оғир нафас олиш касалликлари қайд этилади. Йилига 650 000 гача ўлим мавсумий грипп келтириб чиқарадиган нафас олиш асоратлари билан боғлиқ.

ВОЗ сообщила о распространении нового варианта гриппа
ВОЗ фиксирует быстрое распространение нового подтипа вируса гриппа A (H3N2), он уже выявлен в более чем 30 странах по всему миру.
В северном полушарии стремительно распространяется новый вариант вируса A (H3N2), получивший название J.2.4.1, или субклад (подветвь) К. Об этом сообщает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
«Впервые вирус этого подтипа был зафиксирован в августе в Австралии и Новой Зеландии, после чего его выявили более чем в 30 странах во всех регионах мира», — заявила руководитель подразделения по глобальным респираторным угрозам Департамента по управлению эпидемическими и пандемическими угрозами ВОЗ Вэньцин Чжан.
Эксперт отметила, что «имеющиеся эпидемиологические данные не указывают на рост тяжести заболевания», хотя новый вариант, по её словам, представляет собой «заметный этап эволюции вируса».
Вирусы гриппа постоянно меняются, поэтому состав вакцин против гриппа регулярно обновляется, пояснила представитель ВОЗ. Новый вариант не был включён в состав вакцин, произведённых для текущего сезона гриппа в северном полушарии, уточнила она. Тем не менее, «ранние данные свидетельствуют о том, что нынешние сезонные вакцины по-прежнему обеспечивают защиту от тяжёлого течения болезни и снижают риск госпитализации», добавила эксперт.
«Вакцинация остаётся нашим самым эффективным средством защиты, в том числе от „дрейфующих“ штаммов, особенно для групп повышенного риска и тех, кто за ними ухаживает», — подчеркнула Чжан.
По оценкам ВОЗ, ежегодно в мире регистрируется около одного миллиарда случаев сезонного гриппа, включая до пяти миллионов случаев тяжёлых респираторных заболеваний. До 650 тысяч смертей в год связаны  с респираторными осложнениями, вызванными сезонным гриппом.