Сўнгги пайтларда, парранда гриппининг авж олиши нафақат қушлар, балки одамлар учун ҳам хавф туғдиради. Бу ҳақда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти ва Бутунжаҳон ҳайвонлар саломатлигини муҳофаза қилиш ташкилоти чоршанба куни Женевада тарқатилган қўшма пресс-релизда огоҳлантирди.
Парранда гриппи 'пидемияси ҳайвонлар популяциясини, жумладан, паррандалар, ёввойи қушлар ва баъзи сутемизувчиларни вайрон қилди, фермерларга ва озиқ-овқат савдосига катта зиён етказди. "Ушбу эпидемиялар асосан ҳайвонларга таъсир қилса-да, улар одамлар учун доимий хавф туғдиради", дейилади ҳисоботда.
Юқорида айтиб ўтилган ташкилотлар "қушларга қараганда биологик жиҳатдан одамларга яқинроқ" бўлган сутемизувчиларда аниқланган инфекция ҳолатлари сонининг кўпайишига эътибор қаратди ва бу "вирус одамларни юқтиришга осонроқ мослашиши мумкинлигидан хавотир уйғотади" деб таъкидлади.
2022-йилда 67 давлат паррандалар ва ёввойи қушларнинг юқори патогенли эпидемиялари ҳақида маълумот берди. Шу билан бирга, фермаларда 131 миллиондан ортиқ парранда нобуд бўлган ёки касал бўлганлиги сабабли йўқ қилинган. 2023-йилда 14 та давлат H5N1 парранда гриппи авж олгани ҳақида хабар берди, уларнинг аксарияти Шимолий ва Жанубий Aмерикада.

ВОЗ предупредили об опасности птичьего гриппа для людей
Недавние вспышки птичьего гриппа представляют риск не только для птиц, но и для людей. Об этом предупредили в среду в совместном пресс-релизе, распространенном в Женеве, Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), Продовольственная и сельскохозяйственная организация (ФАО) ООН и Всемирная организация по охране здоровья животных (ВОЗЖ).
Вспышки птичьего гриппа вызвали опустошение в популяциях животных, включая домашнюю птицу, диких птиц и некоторых млекопитающих, и нанесли ущерб фермерам и торговле пищевыми продуктами. "Хотя эти вспышки в значительной степени затрагивают животных, они представляют постоянный риск для людей", - говорится в сообщении.
ВОЗ, ФАО и ВОЗЖ обратили внимание на рост числа выявленных случаев заражения млекопитающих, которые "биологически ближе к человеку, чем птицы", и это "вызывает опасения, что вирус может легче адаптироваться для заражения людей".
В 2022 году 67 стран информировали ВОЗЖ о вспышках высокопатогенного среди домашних и диких птиц. При этом более 131 млн домашних птиц погибли или были уничтожены на фермах в процессе выбраковки. В 2023 году еще 14 стран сообщили о вспышках птичьего гриппа H5N1 - в основном в Северной и Южной Америке.