Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва Халқаро саратон тадқиқот агентлиги (IARC) мутахассислари аниқлашича, 36 турдаги хавфли ўсимталарнинг деярли 40% ҳолати зарарли одатларни тарк қилиш, тўғри овқатланиш ва вирусли ҳамда бактерияли инфекциялар билан самарали кураш орқали олдини олиш мумкин.
Бу эса ҳар йили аниқланадиган ўсимталар сонини 7,1 миллионга қисқартириш имконини беради, дейилади Nature Medicine журналида чот этилган мақолада.
Саратон касаллиги бутун дунё бўйлаб ўлимнинг асосий сабаби бўлиб қолмоқда, аммо унинг катта қисми олдини олиш мумкин.
"Биз БМТга аъзо 185 та давлатда 36 турдаги ўсимталарнинг ривожланишига таъсир этувчи 30 га яқин ўзгартирилиши мумкин бўлган хавф омилларининг қандай таъсир қилишини ҳар томонлама баҳоладик. Ушбу ҳисоб-китоблар шуни кўрсатдики, ҳар йили қайд этиладиган 18,7 миллион саратон касаллигининг тахминан 7,1 миллионини олдини олиш мумкин", дейилади тадқиқотда.
Бу хулосага келган тиббиётчилар жамоаси Global Burden of Disease (GBD) глобал лойиҳаси доирасида тўпланган маълумотларни кенг қамровли ўргандилар. Лойиҳа дунё соғлиғига таъсир этувчи омилларни кузатишга қаратилган. Статистикага саратон ҳолатлари, шунингдек, беморларнинг зарарли одатлари ва инфекциялар тўғрисидаги маълумотлар ҳам киритилган.
Бу маълумотлардан фойдаланиб, олимлар ўзгартирилиши мумкин бўлган 30 га яқин хавф омилларининг – зарарли одатлар, жисмоний фаолиятнинг камлиги, хатарли касблар, нотўғри овқатланиш ҳамда вирусли ва бактерияли инфекциялар – 36 та энг кенг тарқалган хавфли ўсимталар ривожланишига қандай таъсир қилишини таҳлил қилдилар. Таҳлил натижалари шуни кўрсатдики, ўсимталар ривожланишининг катта қисми, деярли 40 фоизини беморларнинг ҳаёт тарзи ва овқатланиш тартибини ўзгартириш орқали олдини олиш мумкин.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, олдини олиш мумкин бўлган саратон ҳолатларининг улуши дунёнинг турли минтақаларида эркаклар ва аёллар ўртасида сезиларли даражада фарқ қилган. Хусусан, эркаклар учун бу кўрсаткич тахминан 45,4% ни, аёллар учун эса атиги 29,7% ни ташкил этди.
Шунингдек, олимлар потенциал олдини олиш мумкин бўлган ўсимталарнинг тахминан 11,5% ҳолати икки инфекция – папилломавирус ва Helicobacter pylori билан боғлиқлиқ эканлигини аниқлади.
Ҳар йили 4 февраль – Бутунжаҳон саратонга қарши кураш куни сифатида нишонланади. Бу кун саратон ҳақидаги маълумотни ошириш ва онкологик касалликларни аниқлаш ҳамда даволаш муаммоларига эътиборни жалб қилиш мақсадида ўтказилади.

ВОЗ: почти 40% опухолей можно предотвратить путем коррекции поведения пациентов
Эксперты ВОЗ и Международного агентства по изучению рака (IARC) выяснили, что почти 40% случаев развития 36 типов злокачественных опухолей можно предотвратить путем отказа от вредных привычек, коррекции диеты и более активной борьбы с вирусными и бактериальными инфекциями.
Это позволило бы сократить число ежегодно выявляемых новообразований на 7,1 млн, пишут ученые в статье в журнале Nature Medicine.
"Рак остается главной причиной смертей людей по всему миру, причем значительную часть случаев его развития можно предотвратить. Мы всесторонне оценили то, как три десятка факторов риска, поддающихся коррекции, влияют на развитие 36 разновидностей опухолей в 185 странах - участницах ООН. Эти расчеты показали, что около 7,1 млн из 18,7 млн ежегодно фиксируемых случаев развития рака можно предотвратить", - говорится в исследовании.
К такому выводу пришел коллектив медиков под руководством заместителя главы эпидемиологического отделения IARC Изабеллы Сурьоматарам при всестороннем изучении данных, собранных в рамках глобального проекта Global Burden of Disease (GBD). Его ведут ВОЗ, IHME и фонд Билла и Мелинды Гейтс с 1990 года для отслеживания трендов, влияющих на мировое здравоохранение. В эту статистику входила и информация о случаях развития рака, а также вредных привычках и инфекциях, пережитых пациентами.
Используя эти сведения, ученые проанализировали то, как три десятка "модифицируемых факторов риска", в том числе вредные привычки, малоподвижный образ жизни, опасная работа и неправильная диета, а также вирусные и бактериальные инфекции, влияли на развитие 36 самых распространенных вариаций злокачественных опухолей. Эти расчеты показали, что значительную часть случаев развития опухолей, почти 40% из них, можно предотвратить путем изменений в стиле жизни и диете пациентов.
Как отмечают эксперты, доля потенциально предотвратимых случаев развития рака заметно различалась для разных типов опухолей, а также для разных регионов Земли и представителей сильного и слабого пола. В частности, для мужчин этот показатель составляет около 45,4%, тогда как для женщин - всего 29,7%, при этом наибольшее число предотвратимых случаев развития рака было выявлено среди мужчин из стран Восточной Азии (57,2%), тогда как в странах Латинской Америки этот показатель был вдвое ниже (28,1%).
Эти различия, по мнению ученых, связаны с разной распространенностью вредных привычек среди мужчин и женщин, а также с особенностями стиля жизни в разных регионах мира. Также ученые обнаружили, что примерно 11,5% случаев развития потенциально предотвратимых опухолей были связаны с двумя инфекциями - папилломавирусом и микробом Helicobacter pylori, которые способствуют развитию рака шейки матки и рака желудка. Вместе с раком легких, на долю этих трех форм опухолей приходится около половины потенциально предотвратимых новообразований, что подчеркивает важность борьбы с этими патогенами и курением, подытожили ученые.
Ежегодно 4 февраля отмечается Всемирный день борьбы против рака. Он был провозглашен "Международным союзом по борьбе с онкологическими заболеваниями" и необходим для повышения знаний о раке, а также привлечения внимания к проблемам выявляемости и лечения онкозаболеваний.