Семириб кетиш, руҳий тушкунлик, ёлғизлик ва зўравонлик ўсмирлар орасида энг кўп учрайдиган муаммолардан биридир. Бу Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) томонидан замонавий ўсмирларнинг муаммолари бўйича кенг қамровли ҳисоботида қайд этилди.
Ўсмирлар ўртасидаги касалликлар умумий сонининг катта қисмини руҳий касалликлар ташкил этади. 2021 йилда 10 ёшдан 19 ёшгача бўлган ҳар 7 нафар ўсмирдан бири руҳий саломатлик билан боғлиқ муаммоларга дуч келган, бу ўсмирларнинг умумий 13 фоизини ташкил қилади. Янги тадқиқот шуни кўрсатадики, ёлғизлик, ташвиш ва депрессия ўсмирлар орасида энг кўп учрайдиган аломатлардир. Гиёҳванд моддалар ва спиртли ичимликларни истеъмол қилиш, ҳиссий ва руҳий касалликлар ҳам кўп учрайди. Булар ўсмирларнинг учдан бирида 14 ёшдан олдин, ярмида эса 18 ёшда пайдо бўлади.
Ташкилот бутун дунё бўйлаб ўсмирлар дуч келадиган бошқа муаммоларни ҳам ўрганади. Aнемия ўсмир қизлар орасида жиддий муаммолардан бири бўлиб қолмоқда. ЖССТ ҳисоб-китобларига кўра, 10 ёшдан 14 ёшгача бўлган қизлар ўртасида темир танқислиги камқонлиги ҳолатлари сони 60 дан 70 миллионгача, 15 ёшдан 19 ёшгача бўлган қизлар орасида эса 80 дан 90 миллионгача. Aнемиянинг энг кўп ҳолатлари Ғарбий ва Марказий Aфрикада кузатилади, бу ерда қизларнинг деярли ярми ушбу касалликдан азият чекади.
Яна бир муаммо - семириш. Ҳисоботда 2020-йилда дунё бўйлаб ўсмир ўғил болаларнинг 10 фоизи ва ўсмир қизларнинг 8 фоизи семириб кетганлиги аниқланганлиги қайд этилган. 2035 йилга келиб бу кўрсаткич икки баравар ошиши кутилмоқда. Шу билан бирга, ўсмирлар ўртасида семириб кетганлар сонининг ошиши компютер ўйинлари ва ижтимоий тармоқларда вақт ўтказадиганлар сонининг кўпайиши билан боғлиқ.
Безорилик ҳам ўсмирлар саломатлигига салбий таъсир кўрсатади. Ҳар йили миллионлаб ёшлар зўравонлик қурбонига айланади. Ўсмирлар, айниқса қизлар ўртасида ёлғизлик ҳисси ҳам энг кескин муаммо саналади. 2012 йилдан 2018 йилгача ёлғизлик ҳиссини бошдан кечираётган ёшлар сони икки баравар кўпайган. Бу, асосан, ижтимоий тармоқлардан фаол фойдаланиш билан боғлиқ, гарчи бу ҳодисалар ўртасидаги тўғридан-тўғри боғлиқлик ҳали исботланмаган бўлса ҳам.
ЖССТ шунингдек, ўсмирларнинг репродуктив саломатлик масалалари бўйича хабардор эмаслигини асосий муаммо сифатида кўрсатади. Бу ёшларнинг соғлиғига жиддий зарар етказиши, жумладан ОИВ ва бошқа жинсий йўл билан юқадиган инфекцияларнинг тарқалишига олиб келиши мумкин.
2022 йилда ЖССТ видео ўйинларга қарамликни касаллик сифатида расман тан олди. Ҳужжат Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти сайтида эълон қилинган. Ўйинга қарамлик онлайн ва офлайн режимда видео ўйинларни ўйнаш частотаси ёки давомийлигини назорат қилиш қобилиятининг доимий ёки такрорий бузилиши билан тавсифланади. Шунингдек, ўйинга қарамлик, салбий оқибатлар юзага келганда ҳам, беморнинг кундалик фаолияти ва ҳаётий манфаатларининг ўйинлар фойдасига ўзгариши билан тавсифланади.
Бундан ташқари, 2050 йилга келиб миопия (узоқни яхши кўра олмаслик) билан оғриган болалар ва ўсмирлар сони 740 миллион кишидан ошиши мумкинлиги маълум бўлди: аллақачон бутун дунё бўйлаб болалар ва ўсмирларнинг учдан бири миопиядан азият чекмоқда. 1990-2000 йилларда миопия болалар ва ўсмирларнинг 24 фоизида қайд этилган, 2020-2023 йилларда бу кўрсаткич 36 фоизга ошган. Олимларнинг прогнозларига кўра, 2050 йилга келиб, 5 ёшдан 19 ёшгача бўлган ёшларнинг тахминан 40 фоизига миопия ташхиси қўйилади.

Ожирение, депрессия, одиночество и буллинг являются одними из самых распространенных проблем среди подростков. Обширный доклад о проблемах современных подростков опубликовала Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
Значительную часть общего количества болезней среди подростков составляют психические расстройства. В 2021 году каждый седьмой подросток в возрасте от десяти до 19 лет столкнулся с психическими проблемами, что составляет 13% общего количества заболеваний. В новом исследовании отмечается, что наиболее распространены среди подростков одиночество, тревога и депрессия. Часто встречаются злоупотребление наркотическими веществами и алкоголем и эмоциональные и психические расстройства. У трети подростков они проявляются до 14 лет, у половины — к 18 годам.
Одной из серьезных проблем среди девочек-подростков остается анемия. По оценкам ВОЗ, количество случаев железодефицитной анемии среди девочек в возрасте от десяти до 14 лет варьируется от 60 до 70 млн, а среди девушек 15–19 лет — от 80 до 90 млн случаев. Наибольшее количество случаев анемии отмечено в Западной и Центральной Африке, где почти половина девочек страдают этим заболеванием.
Еще одна проблема — ожирение. В докладе говорится, что в 2020 году 10% мальчиков и 8% девочек-подростков во всем мире страдали от ожирения. По прогнозам, эта цифра может удвоиться к 2035 году. В то же время ожирение среди подростков связано с увеличением числа людей, проводящих время за компьютерными играми и в социальных сетях.
Буллинг также оказывает негативное влияние на здоровье подростков. Ежегодно миллионы молодых людей становятся жертвами насилия. Наиболее остро стоит и проблема одиночества среди подростков, особенно среди девочек. С 2012 по 2018 годы количество молодых людей, испытывающих одиночество, удвоилось. Это во многом связано с активным использованием социальных сетей, хотя прямая связь между этими явлениями пока не доказана.
В качестве основной проблемы ВОЗ также выделяет недостаточную осведомленность подростков по вопросам репродуктивного здоровья. Это может привести к серьезным последствиям для здоровья молодых людей, включая распространение ВИЧ и других инфекций, передающихся половым путем.
В 2022 году ВОЗ официально признала заболеванием зависимость от видеоигр. Документ опубликован на сайте Всемирной организации здравоохранения. Игровая зависимость, называемая игровым расстройством, характеризуется постоянным или периодическим нарушением способности контролировать частоту или длительность времени, проводимого за видеоиграми в интернете и офлайн. Также для игровой зависимости характерно изменение приоритетов пациента от повседневной деятельности и жизненных интересов в пользу игр даже при возникновении негативных последствий.
Помимо этого, стало известно, что к 2050 году число детей и подростков с миопией может превысить 740 млн человек: уже сейчас близорукостью страдают более трети детей и подростков во всем мире. В 1990–2000 годах миопия была зафиксирована у 24% детей и подростков, к 2020–2023 годам этот показатель увеличился до 36%. По прогнозам ученых, к 2050 году близорукость будет диагностирована примерно у 40% молодых людей в возрасте от пяти до 19 лет.