Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) вабо билан касалланиш билан боғлиқ вазият ёмонлашганини таъкидламоқда. 2023-йил бошидан буён касалланганлар сони 610 мингдан ошди. Бу 2022 йилдагидан кўп, деди ЖССТ ва касалликнинг дунёда тарқалиш хавфини "жуда юқори" деб баҳолаган.
“2023-йилда вабо билан касалланганлар сони, ЖССТга аъзо мамлакатларнинг дастлабки ҳисоботларига кўра, <...> 15-ноябр ҳолатига кўра ўтган йиллардаги кўрсаткичлардан ошиб кетган. 610,000 дан ортиқ ҳолатлар ва 3,500 ўлимлар ҳақида хабар берилган ", дейилади ЖССТ ахборотномасида. Ой давомида касалланишлар сони қарийб 7000 га ошган. Ташкилот маълумотларига кўра, 2022 йилда дунё бўйлаб 472 697, 2021 йилда эса 223 370 вабо касаллиги аниқланган.
Йил бошидан бери жами 29 давлатда вабо эпидемияси қайд этилган. 15-октабрдан 15-ноябргача бу рақам ошмаган. Аммо худди ўша пайт, "зарарланган мамлакатларда янги эпидемиялар қайд этилган." Эпидемияларнинг кўплиги ва уларнинг географик тарқалиши, шунингдек, вакциналар ва бошқа ресурсларнинг етишмаслигини ҳисобга олган ҳолда, ЖССТ глобал даражадаги хавфни жуда юқори деб баҳолашда давом этмоқда”, — дейилади ташкилот хабарида.

ВОЗ: более 610 тысяч человек заболели холерой в мире с начала 2023 года
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) отмечает ухудшение ситуации по заболеваемости холерой. С начала 2023 года число случаев превысило 610 тысяч. Это больше, чем в 2022 году, сообщила ВОЗ, расценившая риск дальнейшего распространения этой болезни в мире как «очень высокий».
«В 2023 году число случаев холеры, согласно предварительным сообщениям из стран – членов ВОЗ, <…> превысило показатели прошлых лет по состоянию на 15 ноября. Зарегистрированы более 610 тысяч случаев заболевания и 3500 смертей», – отметила ВОЗ в своем информационном бюллетене. За месяц число заболевших выросло почти на 7000. По данным организации, в 2022 году в мире было выявлено 472 697 случаев заболевания холерой, а в 2021 году – 223 370.
Всего с начала года 29 государств сообщили о вспышках холеры. С 15 октября по 15 ноября это число не увеличилось. Вместе с тем «поступили сведения о новых вспышках болезни среди затронутых стран». «Учитывая большое число вспышек болезни и их географическое распространение, а также нехватку вакцин и других ресурсов, ВОЗ продолжает оценивать риск на глобальном уровне как очень высокий», – констатировали в организации.