Фармацевтика саноатини ривожлантириш бўйича Комиссия таркибига ўзгартиришлар киритилди
“2022–2026 йилларда республиканинг фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент фармони (ПФ-168, 12.10.2023 й.) қабул қилинди.
Унга кўра,  2024 йил 1 январдан фармацевтика маҳсулотлари харидларига ажратилиши режалаштирилган Давлат бюджети маблағлари миқдори доирасида маҳаллийлаштириладиган фармацевтика маҳсулотларини ижобий клиник синовлар натижалари, давлат рўйхатидан ўтказиш ҳамда сертификатлаш жараёнлари асосида 10 йилгача бўлган муддатга шартнома тузиш орқали кафолатли харид қилиш механизми жорий этилади.
Шунингдек, ПФ-55-сон Фармони 4-иловаси -Фармацевтика саноатини ривожлантириш бўйича Комиссия таркибига ҳам ўзгартиришлар киритилди. Комиссия таркибида "Дори-Дармон" акциядорлик компанияси Бошқарув раиси Умида Салихбаева ҳам бор.

Внесены изменения в состав Комиссии по развитию фармацевтической отрасли
Принят указ Президента «О дополнительных мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли республики в 2022-2026 годах» (УП-168, 12.10.2023).
По его данным, с 1 января 2024 года планируется внедрить механизм гарантированной закупки фармацевтической продукции, подлежащей локализации в рамках объема средств в Государственного бюджета, планируемого для выделения на закупки фармацевтической продукции, путем заключения договора сроком до 10 лет на основании положительных результатов клинических испытаний, процессов государственной регистрации и сертификации.
Также внесены изменения в состав Комиссии по развитию фармацевтической промышленности, Приложение 4 Постановления №ПФ-55. В состав комиссии также входит Умида Салихбаева, председатель правления акционерного компании «Дори-Дармон».