Келгуси йилнинг охирига келиб, Россияда қайин гулчанглари аллергиясига қарши вакцина пайдо бўлиши кутилмоқда.
Бу ҳақда Федерал Тиббиёт-биология агентлиги (ФМБA) раҳбари Вероника Скворцова маълум қилди.
Унинг таъкидлашича, препарат аллақачон клиникадан олдинги тадқиқотлардан ўтган, тадқиқот давомида вакцинаннинг хавфсизлиги, яхши таъсири ва юқори профилактик самарадорлиги тасдиқланган. Вакцинанинг клиник тадқиқотларини якунлаш учун ҳавода қайин гулчанглари пайдо бўлгунча кутиш керак. Олимлар биринчи натижаларни 2025 йилнинг апрелидан июнигача олишади.
"Aгар натижалар яхши бўлса, биз вакцинани 2025 йил охирида рўйхатдан ўтказишга умид қиламиз", деди Скворцова.
ФМБA нинг тушунтиришича, вакцина аллергиянинг олдини олиш ва даволаш учун мўлжалланган ва унинг таъсири шундаки, тана қайин гулчангларига нормал иммунитет реакциясига хос бўлган IgG антикорларини ишлаб чиқаради. Шу билан бирга, аллергик реакцияга хос бўлган IgE антикорлари ишлаб чиқаришни тўхтатади. Ҳозирча дунёда бундай вакцинанинг ўхшаши йўқ.

К концу следующего года в России ожидается появления вакцины от аллергии на пыльцу березы.
Об этом сообщила руководитель Федерального медико-биологического агентства (ФМБА) Вероника Скворцова.
Она пояснила, что препарат уже прошел доклинические исследования, во время которых были подтверждены его безопасность, хорошая переносимость и высокая профилактическая эффективность. Чтобы завершить клинические исследования вакцины, необходимо дождаться, когда пыльца березы появится в воздухе. Таким образом, первые результаты ученые получат с апреля по июнь 2025 года.
"Если результаты будут хорошие, мы надеемся получить регистрацию вакцины в конце 2025 года", - сказала Скворцова.
Между тем, в ФМБА отмечают, что вакцина предназначена для предотвращения и лечения аллергии, а действие ее заключается в том, что в организме вырабатываются IgG антитела к пыльце березы, которые характерны для нормального иммунного ответа. Одновременно перестают вырабатываться IgE антитела, характерные для аллергической реакции. Аналогов такой вакцины в мире еще нет.