Винницада гепатит A билан касалланганлар сони бир ҳафта ичида уч баравар ошди
Украинанинг Винница шаҳрида гепатит A билан касалланганлар сони бир ҳафта ичида уч баробарга ошди. Бу ҳақда Украинанинг 24-канали хабар берди.
Винница вилояти маъмурияти соғлиқни сақлаш ва реабилитация департаменти директори ўринбосари Татяна Бондаренконинг маълумотларига кўра, 174 та касалланиш ҳолати, жумладан, 32 таси болалар ўртасида қайд этилган. Яна 36 нафар бемор назорат остида ва ташхис тасдиқланишини кутмоқда.
Таъкидланишича, биринчи ҳолатлар 16-октабрда қайд этилган бўлса, 24-октабр куни тасдиқланган ташхис билан 60 нафар бемор касалхонага ётқизилган.
Телеканалнинг таъкидлашича, ҳозирча инфекция нимадан келиб чиққани номаълум. Aммо соғлиқни сақлаш вазири Виктор Ляшко барча шаҳар аҳолисини жўмракдан келаётган сувни қайнатишга ва фақат ишончли қадоқланган сувдан фойдаланишга чақирди.
30-октабр куни Винница шаҳрида шаҳар кенгашининг ҳолатлар сонининг тез ўсиши сабабли мактабларни масофавий таълимга ўтказиш тўғрисидаги қарори кучга кирди. Aввалроқ, инфекцияга номаълум манбадан келган сув сабаб бўлгани хабар қилинган эди. Ҳолат юзасидан жиноий иш қўзғатилган.

В Виннице за неделю число заболевших гепатитом А выросло втрое
Число заболевших гепатитом А в Виннице на Украине выросло за неделю в три раза. Об этом сообщает украинский 24-й телеканал со ссылкой на замдиректора департамента здравоохранения и реабилитации Винницкой областной администрации Татьяну Бондаренко.
По ее информации, в настоящее время зафиксировано 174 случая заболевания, в том числе 32 - среди детей. Еще 36 пациентов находятся под контролем и ожидают подтверждения диагноза.
Отмечается, что первые случаи зарегистрировали 16 октября, 24 октября сообщалось о 60 госпитализированных с подтвержденным диагнозом.
Телеканал отмечает, что в настоящее время неизвестно, что явилось источником инфекции. Но министр здравоохранения Виктор Ляшко обратился ко всем жителям города с призывом кипятить воду из-под крана и использовать только проверенную бутилированную воду.
С 30 октября в Виннице вступило в силу принятое 27 октября решение горсовета о переходе школ на дистанционное обучение в связи со стремительным ростом числа заболевших. Ранее сообщалось, что, по предварительным данным, причиной заражения стала вода из неустановленного источника. Возбуждено уголовное дело.