Ўзбекистон махсус борти Туркияга етиб борди
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг топшириғига биноан мамлакат махсус борти ҳалокатли зилзилалар натижасида жабрланганларга шошилинч ёрдам кўрсатиш мақсадида Газиантеп шаҳрига (Туркия) етиб борди.
Ташқи ишлар вазирлиги хабарига кўра, бортда умумий сони 71 кишидан иборат қўшимча қидирув-қутқарув ва тиббиёт ходимлари гуруҳи билан бир қаторда, навбатдаги гуманитар ёрдам партияси ҳам етказилди.
Жабрланганларга ёрдам бериш мақсадида Мудофаа вазирлиги тиббий отрядининг 50 нафар ходими хизмат қиладиган бир гектар майдонга тўққизта алоҳида бўлинмадан иборат кўчма шифохона мажмуасини жойлаштириш режалаштирилган.
Қайд этилишича, ушбу дала шифохонаси барча зарур тиббий асбоб-ускуналар ва дори-дармонлар билан тўлиқ таъминланади.

По указанию президента Шавката Мирзиёева, специальный борт прибыл в Газиентеп в целях оказания неотложной помощи пострадавшим в результате мощных землетрясений.
По сообщению пресс-службы МИД, указанным бортом наряду с очередной партией гуманитарной помощи также доставлены дополнительная поисково-спасательная группа и медицинский персонал, общее количество которых составляет 71 человек.
Для оказания помощи пострадавшим, планируется развертывание комплекса мобильного госпиталя с девяти отдельными подразделениями на площади, равной одному гектару, где будут служить 50 сотрудников медицинского отряда Минобороны.
Полевой госпиталь будет полностью оснащен всей необходимой медицинской техникой и лекарственными препаратами из Узбекистана.