Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Самарқанд шаҳар бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда фуқаро А.Х. ўзи яшаб келаётган кўп қаватли уйнинг 1-йўлагидаги қўшимча хонада яширин цех ташкил қилиб, “Бекот Амино” ва “Монасил НЕО” номли дори воситаларининг мувофиқлик сертификатини қалбакилаштириб, гўёки ушбу дори воситалари “R.M.” қўшма корхонаси томонидан ишлаб чиқарилганлиги тўғрисида полиграфия ёзувларини ёпиштириб қалбакилаштирилган дори воситаларини ишлаб чиқариш фаолияти билан шуғулланиб келаётганлиги аниқланиб, ушбу хонадондан жами 5 мингдан зиёд дори воситалари ашёвий далил сифатида олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186-3-моддаси (сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В ходе доследственной проверки Самаркандского городского отдела Управления Генеральной прокуратуры было обнаружено, что гражданин А.Х. организовал тайный цех в дополнительной комнате в 1-м подъезде многоквартирного дома, где он проживает. Он подделал сертификат соответствия препаратов «Бекот Амино» и «Монасил НЕО» и заявил, что они якобы произведены совместным предприятием «Р.М.». Было установлено, что он занимался изготовлением контрафактных лекарств путем расклейки полиграфических отметок. Всего из этого дома в качестве вещественных доказательств было изъято более 5000 препаратов.
В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по статье 186-3 УК РУз (изготовление, изготовление, приобретение, хранение, перевозка или передача некачественных или контрафактных лекарственных средств или медицинских изделий в целях передачи), и проводятся следственные действия.