Aқлли соат ва фитнес билагузуклари тасмаларида соғлиқ учун хавфли кимёвий моддалар бўлиши мумкин. Тадқиқот Environmental Science & Technology Letters журналида чоп этилган.
AҚШнинг Нотр-Дам университети физик олими Грэм Ф. Пизлининг сўзларига кўра, тадқиқотчилар таркибида полифторалкил бирикмалар (PFAS) бўлган ақлли соат тасмалари бунчалик кенг тарқалганлигини тахмин қилишмаган эди. Ушбу моддаларни гаджетлар учун аксессуарлар тайёрлаш учун ишлатиладиган фторэластомерда топиш мумкин.
Фторэластомерлар таркибида "абадий химикат" деб ҳам аталадиган перфторгексан кислотаси (PFHxA) бўлиши мумкинлиги аниқланди. Бу элемент биологик парчаланмайди ҳамда сув ва ёруғлик таъсирига чидамли. PFHxA синовдан ўтказилган 22 та ақлли соат ва фитнес билагузук тасмаларининг аксариятидан топилган.
Тадқиқотда айтилишича, полифторалкил моддалари (PFAS) саратон, юқори қон босими ва бепуштликка сабаб бўлади. Бироқ, ундан тагига олмайдиган идишлар, соябонлар, косметика, мебел, тозалаш воситалари, сувга чидамли матолар ишлаб чиқаришда кенг фойдаланилади.
Муаллифларнинг таъкидлашича, фойдаланувчилар одатда гаджед тасмаларидаги хавфли моддаларнинг терига салбий таъсирини баҳолашмайди. Бироқ олимларнинг таъкидлашича, истеъмолчиларда ечим бор: одатда, ҳар қандай смарт-соатнинг тасмасини нейтрал материаллардан тайёрланган тасмага алмаштириш мумкин.

В ремешках для умных часов нашли «вечный химикат»
Ремешки для умных часов и фитнес-браслетов могут содержать опасные для здоровья химикаты. Исследование опубликовано в журнале Environmental Science & Technology Letters.
По словам физика Грэма Ф. Пизли из Университета Нотр-Дам Мэриленда (США), исследователи не предполагали, насколько широко распространены ремешки умных часов, содержащие полифторалкильные соединения (PFAS). Эти вещества можно обнаружить во фторэластомере, из которого выпускают аксессуары для гаджетов.
Выяснилось, что фторэластомеры могут содержать в себе перфторгексановую кислоту (PFHxA), которую также называют «вечным химикатом». Этот элемент не подвергается биологическому разложению и устойчив к разрушению после воздействия воды и света. PFHxA нашли в большей части из 22 протестированных ремешков умных часов и фитнес-браслетов.
В материале говорится, что полифторалкильные вещества (PFAS) связывают с раком, высоким кровяным давлением и бесплодием. Однако их широко используют при производстве антипригарной посуды, зонтов, косметики, мебели, чистящих средств, водостойких тканей.
Авторы отметили, что пользователи не оценивают рисков при контакте кожи с опасными материалами, из которых созданы ремешки гаджетов. Однако ученых заметили, что у потребителей есть выход: как правило, фирменный ремешок любых смарт-часов можно поменять на изготовленный из нейтральных материалов.