Октябрь ойидан бошлаб Тошкент шаҳридаги Ботаника боғи ва 11 та истироҳат боғида синов тариқасида кинология пунктлари очилади.
Бундан мақсад гиёҳвандлик ва кучли таъсир кўрсатувчи дори воситаларининг айланмасини олдини олишдан иборат.
Тошкент шаҳрида 1 октябрдан бир йил муддатга синов тариқасида Ботаника боғи ва 11 та истироҳат боғида кинология пунктлари очилади. Бу ҳақда муҳокама учун эълон қилинган ҳукумат қарори лойиҳасида айтилади.
Қайд этилишича, бундан кўзланган мақсад гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ва психотроп моддалар, шунингдек, кучли таъсир этувчи воситалар муомаласига йўл қўймасликдир.
Бундай пунктлар Анҳор-Локомотив, Локомотив, Наврўз истироҳат боғлари, Tashkent City, Magic City, Миллий боғ, Мирзо Улуғбек, Ғафур Ғулом, Фурқат, Ашхобод, Green Park ҳамда Ботаника боғида очилиши кутилмоқда.
Уларни ташкил этиш билан пойтахт Миллий гвардия бошқармаси ҳамда Ички ишлар бош бошқармаси кинология бўлими шуғулланади. Хизматга Божхона қўмитасининг Миллий кинология маркази томонидан Миллий гвардиянинг буюртмаси бўйича «дуал тизим асосида («гиёҳвандлик воситаларини қидириш» ва «антитеррор» йўналишларида) тайёрланган хизмат итлари жалб этилади.
Тажриба натижаларига кўра, уни Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудларида ҳам жорий қилиш масаласи кўриб чиқилади.

В Ташкенте с 1 октября в порядке эксперимента сроком на один год откроют кинологические пункты в Ботаническом саду и 11 парках.
Цель — предотвращение оборота наркотических средств, их аналогов и психотропных веществ, а также сильнодействующих препаратов. Об этом говорится в проекте постановления правительства, опубликованном для обсуждения.
Ожидается, что такие пункты появятся в 11 парках («Анхор-Локомотив», «Локомотив», «Навруз», Tashkent City, Magic City, Национальном парке, парках Мирзо Улугбека, Гафура Гуляма, Фурката, «Ашхабад», Green Park) и в Ботаническом саду.
Их созданием займутся столичное управление Национальной гвардии и кинологический отдел ГУВД. К службе будут привлечены собаки, обученные по заказу Нацгвардии в Национальном кинологическом центре Таможенного комитета на основании дуальной системы — «поиск наркотических веществ» и «антитеррор».
По итогам эксперимента будет рассматриваться целесообразность распространения аналогичного опыта на другие регионы Узбекистана.