Қайси мамлакатларда шифокорлар кўп?
ЖССТ Европа тиббиётида "вақт бомбаси" ҳақида огоҳлантирмоқда: шифокорлар қариб бормоқда ва ҳар йили қитъа аҳолисига тўғри келадиган тиббиёт ходимлари камайиб бормоқда.
2021-йилда Европа Иттифоқида 1,82 миллиондан ортиқ шифокорлар бор еди. Евростатнинг сўнгги маълумотларига кўра, қитъанинг ҳар 100 минг аҳолисига ўртача 136 физиотерапевт тўғри келади. Мисол учун, Германияда 100 минг аҳолига 234 физиотерапевт тўғри келади, Руминияда эса атиги 12,7.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) 2022-йил сентабр ойида эълон қилган ҳисоботида соғлиқни сақлаш ходимларининг қариши ва сурункали касалликларнинг кескин ўсиши қайд этилган, бу эса тиббий хизматларга талабнинг ошишига олиб келади, бу "вақт бомбаси" деб номланган.
Ҳисоботга киритилган 44 мамлакатдан 13 тасида шифокорларнинг 40% дан ортиғи 55 ёшдан ошган. Бу кадрларининг барқарорлигига таҳдид солади.
Энг кўп амалиётчи шифокорлар Aвстрияда
Шифокорлар - бу беморларга бевосита хизмат кўрсатадиган соғлиқни сақлаш соҳаси мутахассислари.
Aвстрияда 100 минг кишига 540 нафар амалиётчи шифокор тўғри келади, бу Европа Иттифоқидаги энг яхши кўрсаткичдир.
Гарчи мутлақ маънода Германия барча Европа Иттифоқи шифокорларининг 20% ​​дан ортиғини ташкил этган бўлса-да, унинг катта аҳолиси туфайли бу кўрсаткич қўшни мамлакатлардан юқори эмас.
Франция, Белгия ва Венгрия энг паст кўрсаткичларни кўрсатиб, 100 минг аҳолига 350 дан кам шифокорлар тўғри келади.
Италия лицензияга эга шифокорлар сони бўйича етакчилик қилмоқда
Италия Европа Иттифоқида энг кўп лицензияланган шифокорларга эга, кейинги ўринларда Швеция ва Германия. Бироқ, бу кўрсаткич ҳозирги кунда амалда ишлайдиган шифокорлар сонига тўғри келади.
Италияда рўйхатдан ўтган тиббиёт ходимлари сони 100 минг аҳолига 700 дан ошса ҳам, ишчи кучи қариб бормоқда ва шифокорлар кўчиб кетмоқда.
The Lancet журналида чоп этилган 2020 йилги тадқиқотга кўра, италиялик шифокорларнинг 54 фоизи 55 ёшда ва нафақага чиқишга яқинлашмоқда. Бундан ташқари, ҳар йили 1000 га яқин шифокор лицензия олиб, мамлакатни тарк этади.

В каких странах больше всего врачей?
ВОЗ предупреждает о "бомбе замедленного действия" в европейской медицине: врачи стареют, и с каждым годом на одного жителя континента приходится всё меньше медработников.
В 2021 году в Евросоюзе насчитывалось более 1,82 млн практикующих врачей. Согласно последним данным Евростата, на 100 тыс. жителей континента приходится в среднем 136 физиотерапевтов.
Этот показатель значительно лучше, чем в других регионах мира, хотя между 27 членами блока всё еще существуют значительные различия. Например, в Германии на 100 тыс. жителей приходится 234 физиотерапевта, а в Румынии — всего 12,7.
Эти цифры опубликованы на фоне многочисленных предположений о надвигающейся нехватке медицинских работников, особенно в странах Восточной Европы.
В докладе, опубликованном Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) в сентябре 2022 года, отмечается старение медицинских работников, а резкое увеличение числа хронических заболеваний, приводящее к росту спроса на медицинские услуги, названо "бомбой замедленного действия".
В 13 из 44 стран, включенных в отчет, более 40% врачей были старше 55 лет. Это создает угрозу устойчивости кадрового потенциала.
Несмотря на относительно стабильные показатели, недостаточный набор и проблемы с удерживанием кадров могут ухудшить ситуацию в условиях старения рабочей силы, говорится в докладе.
"Мы не можем больше ждать решения насущных проблем, стоящих перед нашими медицинскими работниками. Здоровье и благополучие наших обществ поставлены на карту — терять время просто нельзя", — заявил в марте региональный директор ВОЗ по Европе Ханс Клюге.
Больше всего практикующих врачей — в Австрии.
В Австрии на 100 тыс. человек приходится 540 практикующих врачей, это лучший показатель в ЕС.
К практикующим врачам относятся медицинские работники, непосредственно оказывающие услуги пациентам.
Хотя в абсолютном выражении на Германию приходилось более 20% всех врачей ЕС, из-за большой численности населения этот показатель не превышает соседние страны.
Франция, Бельгия и Венгрия демонстрируют самые низкие показатели, не дотягивая до отметки 350 на 100 тыс. жителей.
Однако эта цифра совпадает с количеством реально практикующих в настоящее время врачей.
Хотя число зарегистрированных медицинских работников в Италии превышает 700 человек на 100 тыс. жителей, рабочая сила стареет, а врачи эмигрируют.
По данным опубликованного в 2020 году в журнале The Lancet исследования, 54% итальянских врачей находятся в возрасте 55 лет и старше и приближаются к выходу на пенсию.