Қўқон шаҳрида яшовчи, 2004 й.т. фуқаро Шикорбеги маҳалла фуқаролар йиғинидаги хонадонларнинг биридан сифат сертификати ва яроқлилигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган 2005 дона ампулада “Мидокалм” ва 750 дона ампулада “L-Lizin Essinat” номли дори воситаларини ҳамда қадоқлаш учун керак бўладиган қоғоз қути ва йўриқномаларни ўзининг “Ласетти” русумли автомашинасига юклаган вақтида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Сўнгра, ушбу хонадон кўздан кечирилганда, 1177 дона “Актовегин”, 165 дона “Тавегил”, 30 дона “L-Lizin Essinat”, 2700 дона ампулада номсиз дори воситалари, шунингдек, дори воситаларининг махсус қоғоз қутилари, улардан фойдаланиш бўйича йўриқномалар, қалбаки усулда тайёрланган ёрлиқлар ва дори номларига ўзгартириш киритадиган рангли бўёқлар солинган пластик идишлар сақлаб келинаётганлиги маълум бўлди.
Аниқланишича, мазкур фуқаро ўзининг жиноий шериги бўлган – 1980 й.т. шахсга тегишли ушбу хонадонда қўлбола усулда дори воситаларини ишлаб чиқаришга мўлжалланган яширин цех ташкил этган.
Экспертиза хулосаларига кўра, ашёвий далил сифатида олинган дори воситалари қалбакилаштирилган ва сақлаш шароитига амал қилинмаган бўлиб, уларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиш ҳамда тиббиёт амалиётида қўллаш тақиқланади. Мазкур қалбаки дори воситаларининг умумий қиймати 78 млн. сўмни ташкил этади.
Таъкидлаш лозимки, 2004 й.т. шахс муқаддам қалбакилаштирилган дори воситаларини ўтказиш мақсадида тайёрлаш ва сақлаш ҳатти-ҳаракатларини содир қилганлиги учун унга нисбатан Жиноят Кодексининг 186 прим 3-моддаси 2-қисми “б” банди билан қўзғатилган жиноят иши ҳозирда судда кўрилаётган бўлишига қарамасдан, такроран жиноят содир этган.
Ҳозирда иккала фуқарога нисбатан Жиноят Кодексининг 186 прим 3-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Қўқон шаҳрида кузатилган яна бир ҳолатда, 1983 й.т. фуқаро сифат сертификатига эга бўлмаган 800 дона “Дюфастон” номли дори воситаларини 800 минг сўмга сотаётган вақтида қўлга олинди.
Шунингдек, унинг яшаш хонадони кўздан кечирилганда, “Элевит”, “Урсосан”, “Дюфастон”, “Йодомарин” ва “Дюспаталин” номли жами 405.010 дона, умумий қиймати тахминан 1 млрд 800 млн. сўмдан ортиқ сифат сертификатига эга бўлмаган дори воситалари, 5000 дона йўриқнома ва 1200 дона қадоқлаш қутиси борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинди.
Тезкор тадбир давом давом эттирилиб, унинг жиноий алоқаси бўлган, 1983 й.т. муқаддам судланган шахснинг хонадони кўздан кечирилганда, “Мидокалм” дори воситасининг 900 дона ёрлиқлари борлиги аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинди. Шунингдек, у “Дипросан” ва “Тавегил” дори воситалари учун 2000 донадан этикетка ва фойдаланиш йўриқномасини чоп этиш бўйича буюртма берганлиги ҳам маълум бўлди.

В Фергане изъяли более 400 тысяч упаковок поддельных лекарств
В ходе оперативных мероприятий, проведенных в Ферганской области, была пресечена продажа фальсифицированных и несертифицированных лекарств.
В частности, в Коканде задержан 20-летний гражданин, который загружал в свой автомобиль 2005 ампул препарата «Мидокалм» и 750 ампул L-Lizin Essinat без сертификата качества и документов, подтверждающих их пригодность. Также у него обнаружены упаковочные коробки и инструкции по применению.
При осмотре дома, откуда были вывезены лекарства, правоохранители нашли 1177 ампул «Актовегина», 165 ампул «Тавегила», 30 ампул L-Lizin Essinat, 2700 ампул без маркировки, а также упаковочные материалы, поддельные этикетки, красители и инструкции.
Выяснилось, что подозреваемый вместе с 44-летним сообщником организовал подпольный цех по изготовлению фальсифицированных лекарств. Согласно заключению экспертизы, изъятые препараты являются подделками. Общая стоимость контрафактных медикаментов оценивается в 78 млн сумов.
Отмечено, что 20-летний гражданин ранее уже привлекался к суду по обвинению в изготовлении и хранении поддельных лекарств с целью их сбыта, но несмотря на это, снова совершил преступление. В отношении обоих подозреваемых возбуждено уголовное дело по п. «б» ч. 2 ст. 186-3 УК РУз (Производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, реализация лекарственных средств или изделий медицинского назначения вне аптек и их филиалов, а также нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества, совершенные по предварительному сговору группой лиц).
Еще один случай был зафиксирован в Коканде. 41-летний гражданин пытался продать 800 ампул препарата «Дюфастон» без сертификата качества за 800 тысяч сумов. В его доме были также обнаружены 405 010 упаковок несертифицированных лекарств, среди которых «Элевит», «Урсосан», «Дюфастон», «Йодомарин» и «Дюспаталин», а также 5000 инструкций по применению и 1200 упаковочных коробок. Общая стоимость изъятых медикаментов превышает 1 млрд 800 млн сумов.
В ходе оперативного мероприятия в доме его сообщника, ранее судимого 41-летнего мужчины, были найдены 900 поддельных этикеток «Мидокалма», а также установлено, что он заказал печать 2000 этикеток и инструкций для препаратов «Дипросан» и «Тавегил».