Оземпик кам учрайдиган кўз касаллиги хавфини ошириши айтилмоқда
Дания соғлиқни сақлаш органлари Фармакологик хавфни баҳолаш қўмитасидан (ПРAC) Данияда ўтказилган иккита тадқиқот натижаларини қайта кўриб чиқишни сўраб мурожаат қилмоқчи, унга кўра, Novo Nordisk компаниясининг қандли диабетни даволашда машҳур бўлган Оземпик препарати ноартериит олд ишемик оптик нейропатия ривожланиш хавфини оширади.
Жанубий Дания университети томонидан ўтказилган тадқиқот натижаларига кўра, Оземпик билан даволанган 2-тип қандли диабет билан оғриган беморларда ушбу патология ривожланиш хавфи икки баравардан кўпроққа ошган.
Жорий йилнинг бошида худди шундай хавф мавжудлигини кўрсатувчи Aмерика тадқиқоти натижалари ҳам эълон қилинган эди.
Энди Фармакологик хавфни баҳолаш қўмитаси олинган натижаларни таҳлил қилиши керак бўлади.
Novo Nordisk ўз баёнотида шундай дейди: "Тадқиқот натижаларини синчковлик билан таҳлил қилиш ва хавфсизликни ички баҳолашдан сўнг, Novo Nordisk компанияси семаглутиднинг фойда ва хавф нисбати ўзгаришсиз қолади деган хулосага келди." Компаниянинг асосий устувор вазифаси беморларнинг хавфсизлиги ҳисобланади.
Жанубий Дания университети офталмология кафедраси ўқитувчиси Якоб Грауслунднинг сўзларига кўра, 2018-йилда Оземпик Дания бозорига чиққандан сўнг, мамлакатда ноартериит олд ишемик оптик нейропатия ҳолатлари кўпайган.
Олимнинг таъкидлашича, Данияда ушбу касалликнинг тарқалиш кўрсаткичлари америкалик ҳамкасблари аниқлаганидек катта эмас, аммо Оземпик билан даволанганларда ишемик оптик нейропатия ҳолатлари дори қабул қилмайдиган беморларга қараганда икки баравар кўп.
Дания тадқиқотларида Оземпик таъсир қилувчи моддаси семаглутиднинг мумкин бўлган ножўя таъсирлари ўрганилган.

Датские органы здравоохранения намерены обратиться в Комитет по оценке фармаконадзорных рисков (PRAC) с просьбой о пересмотре результатов двух проведенных в Дании исследований, согласно которым популярный препарат Оземпик от Novo Nordisk для лечения сахарного диабета повышает риск развития неартериитной передней ишемической оптической нейропатии.
Согласно результатам исследований, проведенных Университетом Южной Дании (SDU), риск данной патологии у пациентов с сахарным диабетом 2-го типа при лечении Оземпиком возрастает более чем в два раза.
Ранее в этом году были опубликованы результаты американского исследования, также свидетельствующие о наличии подобного риска.
Теперь Комитету по оценке фармаконадзорных рисков предстоит провести анализ полученных результатов.
В своем заявлении Novo Nordisk сообщает: «После тщательного анализа результатов исследований и внутренней оценки безопасности компания Novo Nordisk пришла к выводу, что соотношение пользы и риска семаглутида остается неизменным». Главным приоритетом компании, как сказано в заявлении, является безопасность пациентов.
По словам Якоба Грауслунда, преподавателя кафедры офтальмологии SDU, после выхода Оземпика на датский рынок в 2018 году в стране увеличилось число случаев неартериитной передней ишемической оптической нейропатии.
Ученый сообщил, что в Дании показатели распространенности данного заболевания не так велики, как установили его американские коллеги, однако при лечении Оземпиком число случаев ишемической оптической нейропатии в два раза выше, чем среди пациентов, которые не получают препарат.
В ходе датских исследований изучались возможные побочные эффекты семаглутида, действующего вещества Оземпика, относящегося к классу агонистов рецепторов глюкагоноподобного пептида-1 (GLP-1).