2023 йилда Роскомнадзор дори воситаларининг ноқонуний савдоси ҳақидаги маълумотлар бўлган 35,3 минг материални блоклади
2023-йилда 670 мингдан ортиқ материаллар, сайтлар ва қонун билан тақиқланган маълумотларга эга алоҳида саҳифалари ўчирилди ёки блокланди, деб хабар қилди Роскомнадзор матбуот хизмати.
Aгентликнинг таъкидлашича, 2022-йилда дори воситаларининг ноқонуний савдоси ҳақидаги маълумотларга эга материаллар сони 21,8 мингтани, 2023-йилда эса 35,3 мингтани ташкил қилган.
“2023-йилда Роскомнадзор тегишли идоралар билан биргаликда қонун билан тақиқланган маълумотларга эга 670 мингта материал, сайт ва уларнинг алоҳида саҳифаларини блоклади ёки ўчириб ташлади”, — дейилади хабарда.
Блокланган ресурслар сони йил сайин ортиб бормоқда. Блокланган ресурслар сони йил сайин ортиб бормоқда. 2020 йилда 6500 та, 2021 йилда 12 мингта, 2020 йилда 20,5 мингта сайт блокланган. 2023 йилнинг дастлабки 2 ойида назорат органлари томонидан 4800 та сайт ёпилган
73% ҳолатларда Россияда рўйхатдан ўтмаган дори воситаларини сотишни таклиф қилувчи сайтлар блокланган. Яна 13 фоизи рецепт бўйича бериладиган дори-дармонларни, шу жумладан психоактив дориларни сотган. Бошқа ҳолатларда, гиёҳвандлик ва психотроп воситаларни онлайн сотиш ҳақида гап кетган.
Интернетда рухсатсиз савдо қилганлик учун жисмоний шахслар 200 000 рублгача жаримага тортилиши мумкин, юридик шахслар учун - 6 миллион рублгача. Гиёҳванд моддалар икки ёки ундан ортиқ одамнинг ўлимига сабаб бўлса, жавобгарлик янада ортади, сотувчига 12 йилгача қамоқ жазоси берилиши мумкин.

В 2023-м Роскомнадзор заблокировал 35,3 тысячи материалов с информацией о нелегальной продаже ЛС
Более 670 тысяч материалов, сайтов и их отдельных страниц с запрещенной законом информацией было удалено или заблокировано в 2023 году, сообщили в пресс-службе Роскомнадзора. Ведомство отмечает, что в 2022 году число материалов с информацией о нелегальной продаже лекарств составляло 21,8 тысячи, а в 2023 году – 35,3 тысячи материалов.
«За 2023 год Роскомнадзор совместно с профильными ведомствами заблокировал либо удалил 670 тысяч материалов, сайтов и их отдельных страниц с запрещенной законом информацией», – говорится в сообщении.
Ежегодно количество заблокированных ресурсов растет. Так, в 2020 году заблокировано 6500 сайтов, в 2021 году – 12 тысяч, в 2020 году – 20,5 тысячи. С начала 2023 года надзорные органы закрыли 4800 сайтов.
В 73% случаев блокировались сайты с предложениями о продаже не зарегистрированных в России лекарств. Еще 13% торговали рецептурными препаратами, в том числе психоактивными. В остальных случаях речь шла об онлайн-продаже наркотических и психотропных средств.
За торговлю в интернете без разрешений физическим лицам может грозить до 200 000 рублей штрафа, а юрлицам – до 6 млн рублей. Ответственность за смерть двух и более человек от таких лекарств может обернуться для продавца наказанием до 12 лет лишения свободы.