Наврўз байрамида ҳафтасига 5 кун ишлайдиганлар кетма-кет 5 кун дам олади
Президентнинг “2023 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, Наврўз умумхалқ байрами муносабати билан:
▪️ беш кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар – 5 кун (18-22 март кунлари);
▪️ олти кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар – 4 кун (19-22 март кунлари) кетма-кет дам олади.
Беш кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимларнинг дам олиш кунлари қуйидагича кўчирилади:
➖ 11 март — шанба кунидан 20 март — душанба кунига;
➖ 25 март — шанба кунидан 22 март — чоршанба кунига.
Шунинг ҳисобига беш кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган 11 ва 25 март кунлари ишга чиқишларига тўғри келади.
Олти кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар учун 20 март — душанба ва 22 март — чоршанба кунлари қўшимча дам олиш кунлари бўлади.
❗️Иш ҳафтасининг туридан қатъи назар барча ходимлар учун 23 март, пайшанбадан бошлаб одатдаги иш куни ҳисобланади.

Узбекистанцы с пятидневной рабочей неделей отдохнут на Навруз 5 дней подряд
Согласно указу президента от 23 декабря 2022 года  «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2023 году», в честь всенародного праздника Навруз узбекистанцы отдохнут 4 или 5 дней подряд в зависимости от продолжительности рабочей недели:
▪️ работники с пятидневной рабочей неделей – 5 дней (с 18 по 22 марта);
▪️ те, кто работает 6 дней в неделю – 4 дня (с 19 по 22 марта).
Кроме того, для работников с пятидневной рабочей неделей выходные дни будут перенесены в следующем порядке:
- с субботы 11 марта на понедельник 20 марта;
- c субботы 25 марта на среду 22 марта.
Так, тем, кто работает 5 дней в неделю придется выйти на работу 11 и 25 марта.
Понедельник, 20 марта, и среда, 22 марта, будут дополнительными выходными для сотрудников, работающих шесть дней в неделю.
❗️Четверг 23 марта считается рабочим днем ​​для всех сотрудников, вне зависимости от типа рабочей недели.