Олимлар: кейинги пандемияга грипп вируси сабаб бўлиши мумкин
Етакчи олимларнинг фикрига кўра, грипп яқин келажакда янги пандемияни келтириб чиқариши мумкин бўлган патоген ҳисобланади. Бу ҳақда The Guardian хабар берди.
Буни аниқлаш учун ўтказилган халқаро тадқиқотда 187 нафар олим иштирок этди. Касалликлар бўйича етакчи мутахассисларнинг 57 фоизи грипп ўлимга олиб келувчи юқумли касалликнинг навбатдаги глобал эпидемияси бўлиши мумкинлигини айтди.
“Грипп ҳар қишда кузатилади. Унинг тарқалишини кичик пандемиялар деб аташ мумкин. Улар нисбатан назорат остида, сабаби бундай касалликларни келтириб чиқарадиган турли штаммлар у қадар вирулент (хавфли, юқумли) эмас. Аммо бу ҳар доим ҳам шундай эканини англатмайди”, — деди Кёльн университетидан Жон Салмантон-Гарсия.
Респондентларнинг яна 21 фоизи “Вирус Х” (ҳали номаълум вирус) бутун дунё учун хавф туғдиришига, худди Sars-CoV-2 каби кутилмаганда пайдо бўлишига ишончи комил.
Бундан ташқари, сўровда қатнашган олимларнинг 15 фоизи коронавирус яна пандемияни қўзғатиши мумкинлигини айтган. Lassa, Nipah, Эбола ва Зика вируслари каби бошқа ҳалокатли микроорганизмлар фақат озчилик экспертлар томонидан жиддий глобал таҳдидлар сифатида баҳоланган.

Ученые: Следующая пандемия, скорее всего, будет вызвана вирусом гриппа
То, что штамм вируса гриппа станет причиной следующей глобальной вспышки смертельного инфекционного заболевания, наиболее вероятным считают 57% опрошенных ученых из нового международного исследования. В нем приняли участие в общей сложности 187 специалистов, оно будет представлено на конгрессе Европейского общества по клинической микробиологии и инфекционным болезням (ESCMID), который пройдет в Барселоне в следующие выходные.
По словам исследователя из Кельнского университета Джона Салмантона-Гарсии, тот факт, что грипп представляет собой самую большую пандемическую угрозу в мире, основан на долгосрочных исследованиях, показывающих, что он постоянно мутирует.
«Грипп появляется каждую зиму. Эти вспышки можно назвать небольшими пандемиями. Они более-менее контролируются, поскольку различные штаммы, вызывающие их, недостаточно вирулентны. Но так не обязательно будет всегда», — отметил Салмантон-Гарсия.
По мнению 21% участников исследования, другой наиболее вероятной (после гриппа) причиной пандемии станет «болезнь X». Они полагают, что следующая вспышка произойдет из-за еще не идентифицированного микроорганизма, который «появится ниоткуда», как в случае с вирусом Sars-CoV-2, который привел к пандемии COVID-19. 15% исследователей считают, что именно Sars-CoV-2 спровоцирует новую эпидемию.