“Тутукон Нео ичиш учун эритма 250 мл” дори препаратидан огоҳ бўлинг!
Испаниянинг “Дори воситалари ва тиббий буюмлар агентлиги” (AEMPS) қарорига биноан, Испаниянинг Labaratorio Miquel Y Garriga Inc, S.L. корхонаси томонидан ишлаб чиқарилган “Тутукон Нео ичиш учун эритма 250 мл” (флаконларда) дори препаратининг “Зарур ишлаб чиқариш амалиёти (GMP)” талаблари бузилган ҳолда ишлаб чиқарилганлиги аниқланган.
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” юқоридаги маълумотга асосан, Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келган қуйидаги: R-049, R-050, R-051, R-078, R-080, R-222, R-236, R-081, R-124, R-204, R-205, R-206, R-218, R-219, R-220, R-221, R-223, R-224, R-225 серияларини фармацевтика бозоридан муомаладан қайтариб олинаётганлигини маълум қилади.

Остерегайтесь препарата «Тутукон Нео раствор для приему внутрь 250 мл»!
Согласно решению Испанского агентства по лекарственным средствам и изделиям медицинского назначения (AEMPS), «Тутукон Нео сироп для приема внутрь 250 мл» (во флаконах), выпускаемый предприятием Labaratorio Miquel Y Garriga of Spain, S.L., признан произведенным с нарушением требований «Надлежащей производственной практики (GMP)».
Согласно вышеуказанной информации, «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан заявляет, что прибывшие на территорию Республики Узбекистан серии: Р-049, Р- 050, Р-051, Р-078, Р-080, Р-222, Р-236, Р-081, Р-124, Р-204, Р-205, Р-206, Р-218, Р-219, Серии Р-220, Р-221, Р-223, Р-224, Р-225 изъимаются  с отечественного фармацевтического рынка.