Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бош директори Тедрос Гебрейесуснинг қайд этишича, ҳозир дунёда қўлланилаётган туберкулёзга қарши вакциналар бундан юз йил аввал яратилган ва уларнинг самарадорлиги талаб даражасида эмас.
“Халқаро ҳамжамият коронавирус пандемиясидан тўғри сабоқ чиқариши керак, — дейди ЖССТ раҳбари. — СOVID-19 бизга эпидемиологик хатар исталган пайтда пайдо бўлиши мумкинлигини кўрсатди. Шунга қарамай, жуда қисқа муддатда бу хавфли инфекцияга қарши самарадорлиги юқори вакциналар яратишга муваффақ бўлдик. Туберкулёзга қарши эмлаш воситаларини тайёрлашга эса бир неча ўн йил олдин киришилган. Аммо изланишлар кескин "оқсамоқда".
Маълум қилинишича, ҳозир силга қарши 16 та янги вакцина яратиш устида иш олиб бориляпти. Энг муҳими, бу жараённи ҳукуматлар, бизнес ва илмий доиралар ҳамда кенг жамоатчилик кўмагида тезлаштириш мумкин.
Шу боис Т. Гебрейесус бу борада махсус кенгаш тузишни таклиф қилди. Кенгаш силга қарши янги вакциналарни яратиш, шунингдек, уларни лицензиялаш ва эрта фойдаланиш йўлидаги тўсиқларни бартараф этишга ёрдам беради.
Ҳозирги вақтда дунёдаги ягона лицензияланган силга қарши вакцина БЦЖ, бўлиб, у юз йил олдин ишлаб чиқилган. Гўдаклар ва ёш болаларда касалликнинг оғир шаклларини олдини олишда ўртача даражада самарали, аммо бутун дунё бўйлаб сил касаллиги тарқалишининг қарийб 90 фоизини ташкил этувчи ўсмирлар ва катталарда тегишли ҳимояни таъминлай олмайди.
ЖССТнинг янги тадқиқотига кўра, агар 50 фоиз самарали вакцина ишлаб чиқилса, 25 йил ичида 76 миллионгача янги сил касаллиги, 8,5 миллион ўлим, 42 миллион антибиотикли даволаш ва 6,5 миллиард доллар сарфланишининг олдини олиш мумкин.
Aгар 75 фоиз самарали вакцина ишлаб чиқилса, бир вақтнинг ўзида 110 миллион янги сил касаллиги ва 12,3 миллион ўлимнинг олдини олиш мумкин.
ЖССТ тадқиқотчилари, шунингдек, 50 фоиз самарали вакцинага сармоя қилинган ҳар бир доллар соғлиқни сақлаш харажатларининг олдини олиш ва самарадорликни оширишда етти долларлик иқтисодий даромад келтириши мумкин деган хулосага келишди.

Всемирная организация здравоохранения намерена создать Совет по ускоренной разработке вакцин против туберкулеза. Об этом выступая на Всемирном экономическом форуме в Давосе сообщил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус, передает пресс-служба ООН.
Совет будет способствовать преодолению барьеров на пути разработки новых противотуберкулезных вакцин, а также их лицензированию и скорейшему использованию.
«Один из важнейших уроков пандемии COVID-19 заключается в том, что инновационные меры в области здравоохранения принимаются быстро только в том случае, если им предоставляют политический приоритет и адекватное финансирование», - сказал Гебрейесус.
Несмотря на то, что страны взяли на себя смелые обязательства покончить с туберкулезом к 2030 году в рамках Целей устойчивого развития, эпидемия не подает признаков замедления. В 2021 году туберкулезом заболели примерно 10,6 млн человек и 1,6 млн умерли.
В настоящее время единственной лицензированной противотуберкулезной вакциной в мире остается препарат БЦЖ, разработанный более ста лет назад. Он обеспечивает умеренную эффективность в профилактике тяжелых форм заболевания у младенцев и детей младшего возраста, но не способен предоставить адекватную защиту подросткам и взрослым, на долю которых приходится около 90 процентов случаев передачи туберкулеза во всем мире.
По оценкам последнего исследования ВОЗ, в случае создания новой вакцины, эффективной в 50 процентах случаев, в течение 25 лет можно будет предотвратить до 76 млн новых случаев заболевания туберкулезом, 8,5 млн смертей, 42 млн курсов лечения антибиотиками и 6,5 млрд долларов расходов.
В случае разработки вакцины, эффективность которой составит 75 процентов, за это же время можно будет предотвратить 110 млн новых случаев заражения туберкулезом и 12,3 млн смертей.