Мустақиллик байрами «Бир бўлсак — ягона халқмиз, бирлашсак — Ватанмиз!» шиори остида ўтади
“Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз уч йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-264-сон, 18.07.2024 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Мустақиллигимизнинг 33 йиллик шонли санаси чинакам умумхалқ байрами, озодлик ва саодат айёми сифатида кўтаринки кайфиятда кутиб олинади ҳамда мамлакатимизнинг бугунги тараққиёт даражаси, юксалиш суръатларига муносиб тарзда нишонланади.
Ташкилий-амалий, маънавий-маърифий тадбирлар ҳамда тарғибот-ташвиқот ишлари “Бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – Ватанмиз!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган ҳолда ўтказилади.
Мустақиллик байрами Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида, шунингдек, барча шаҳар ҳамда туманлар, қишлоқ ва овулларда муносиб нишонланиши таъминланади.
“Она диёр – ранглар жилосида”, “Ватан учун яшайлик!”, “Энг улуғ, энг азиз” каби анъанавий кўрик-танловлар юқори даражада ўтказилади.

«Только сплоченные - мы единый народ, только вместе - мы сильная страна!»
Принято Постановление Президента «О подготовке и проведении празднования тридцать третьей годовщины государственной независимости Республики Узбекистан» (ПП № 264 от 18.07.2024 года).
Согласно Постановлению, славная дата - тридцать третья годовщина нашей Независимости будет с воодушевлением встречена как поистине всенародный праздник, праздник свободы и счастья, и будет отмечаться в соответствии с сегодняшними высокими темпами развития страны.
Организационно-практические, духовно-просветительские и пропагандистские мероприятия будут проведены с воплощением в жизнь главной идеи: «Только сплоченные - мы единый народ, только вместе - мы сильная страна!».
Будет обеспечено достойное празднование Праздника независимости в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, во всех городах и районах, кишлаках и аулах страны.
Будут проведены на достойном уровне традиционные конкурсы «Образ Родины глазами художника», «Жить во имя Родины!», «Самый великий, самый дорогой».