Тиббиётни ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади
Янги фармон асосида 2024 йил 1 январдан Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузурида қуйидагиларни бирлаштириш орқали юридик шахс мақомига эга бўлмаган Тиббиётни ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади:
◊ Онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган беморларни соғломлаштиришга кўмаклашиш жамғармаси;
◊ Тез тиббий ёрдамни ривожлантириш жамғармаси;
◊ Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармаси;
◊ Спинал мушак атрофияси ташхиси қўйилган бемор болаларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси.
Янги жамғарма маблағлари қандай шакллантирилади?
Президентимиз фармонига мувофиқ, қуйидагилар 2024 йил 1 январдан Тиббиётни ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгиланди:
• Давлат бюджетидан ҳар йили ажратиладиган 350 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар;
• спинал мушак атрофияси ташхиси қўйилган болаларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва дори воситаларини бепул етказиб бериш харажатлари учун Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
• иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш учун Давлат бюджетидан ҳар йили ажратиладиган 50 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар;
• Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги муассасалар ва ташкилотларнинг бўш турган бинолари, кўчмас мулк объектлари ва ер участкаларини оммавий савдолар (аукцион)да сотишдан тушадиган маблағларнинг республика бюджетига ўтказиладиган 50 фоизи;
• Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги муассаса ва ташкилотларнинг мол-мулкини ижарага беришдан тушадиган тушумларнинг, Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш марказининг операцион харажатларини чегириб ташлаган ҳолда, маҳаллий бюджетларга ўтказиладиган 100 фоизи;
• халқаро молия институтларининг, ҳукумат ва ноҳукумат ташкилотларнинг грантлари ва техник кўмак маблағлари;
• Ғазначилик хизмати қўмитаси томонидан Тиббиётни ривожлантириш жамғармасининг вақтинча бўш маблағларини тижорат банклари депозитларига жойлаштиришдан олинадиган даромадлар;

При Министерстве здравоохранения Узбекистана создаётся Государственный целевой фонд развития медицины без статуса юридического лица. Он начнёт деятельность с 1 января 2024 года, говорится в указе президента Шавката Мирзиёева от 6 сентября о совершенствовании деятельности Минздрава.
Новый фонд образуется путём объединения:
- Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
- Фонда развития скорой медицинской помощи;
- Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одарённых и квалифицированных медицинских специалистов;
- Фонда поддержки больных детей с диагнозом «спинальная мышечная атрофия».
Средства Фонда развития медицины будут формироваться за счёт следующих источников:
- 350 млрд сумов, ежегодно выделяемые из государственного бюджета;
- 50 млрд сумов, ежегодно выделяемые из госбюджета для поддержки и привлечения в медицинские учреждения одарённых и квалифицированных медицинских специалистов;
- средства, выделяемые из госбюджета на расходы по оказанию медико-социальной помощи и бесплатной доставке лекарственных средств больным детям с диагнозом «спинальная мышечная атрофия»;
- 50% от вырученных на публичных торгах (аукционах) средств, перечисляемых в госбюджет, от продажи пустующих помещений, объектов недвижимости и земельных участков учреждений и организаций системы Минздрава;
- 100% поступлений, перечисляемых в местные бюджеты, от сдачи в аренду имущества учреждений и организаций системы Минздрава за вычетом операционных расходов Центра по эффективному использованию объектов государственной собственности;
- гранты и средства технической поддержки международных финансовых институтов, правительственных и неправительственных организаций;
- доходы от размещения Комитетом казначейской службы временно свободных средств Фонда развития медицины на депозиты в коммерческих банках;