Тиббиёт ходимининг фаолиятига тўсқинлик қилганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланди
Қонун билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс янги 197-7-модда билан тўлдирилиб, унда тиббиёт ходимининг қонуний тиббий фаолиятига тўсқинлик қилиш ёки шу мақсадда тиббиёт ходимига турли шаклда қонунга хилоф равишда таъсир ўтказиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланди.
Мазкур қилмиш учун фуқароларга – 1,5 млн сўмдан 2,1 млн сўмгача (базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараваридан 7 бараваригача), мансабдор шахсларга эса 2,1 млн сўмдан 3 млн сўмгача (7 баравардан 10 бараваргача) жарима ёки 15 суткагача маъмурий қамоқ тарзидаги жазо белгиланди.

Установлена административная ответственность за препятствие деятельности медработников
Согласно закону, Кодекс об административной ответственности был дополнен новой статьей 197-7, устанавливающей отдельную ответственность за воспрепятствование законной медицинской деятельности медицинского работника или незаконное воздействие на него в любой форме.
Гражданам за совершение такого противоправного деяния грозит наложение штрафа в размере от пяти до семи базовых расчетных величин (от 1,5 до 2,1 млн сум), на должностных лиц будет накладываться штраф в размере от семи до десяти БРВ (от 2,1 до 3 млн сум). В качестве альтернативы закон предусматривает административный арест до 15 суток.