Тиббиёт амалиётида қўлланилишига рухсат этилган дори воситалари тўғрисидаги хабардорлик даражаси оширилади
Сенатнинг эллик биринчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Мамлакатимизда фармацевтика ва кимё саноатини халқаро стандартларни инобатга олган ҳолда ривожлантириш ҳамда унга илғор илмий-техника ютуқларини ва инновацияларни жорий этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Дори воситаларини ишлаб чиқарувчиларга қўшимча шарт-шароитлар яратиш мақсадида мазкур Қонун билан “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги Қонунга дори моддаларини (субстанцияларни) давлат рўйхатидан ўтказиш тартибининг бекор қилинишини назарда тутувчи ўзгартириш киритилмоқда.
Шу билан бирга “Фуқаролар соғлиғини сақлаш тўғрисида”ги ҳамда “Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида”ги қонунларига дори воситаларини рецепт билан ёки рецептсиз бериладиган дори воситалари тоифасига киритиш тартибини тасдиқлаш ваколатини Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги зиммасига юкловчи, шунингдек рецептсиз ёки шифокор рецепти бўйича бериладиган дори воситалари тўғрисидаги ахборотни уларнинг тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаларда ҳамда Тиббиёт амалиётида қўлланилишига рухсат этилган дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникани давлат реестрида кўрсатиш талабини жорий этувчи ўзгартиришлар киритилмоқда.
Бундан ташқари, импорт ўрнини босувчи кимёвий маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмларини кенгайтириш мақсадида “Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар тўғрисида”ги Қонунга юридик шахсларга IV рўйхат доирасида Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган айрим прекурсорларни тегишли лицензияларга асосан ишлаб чиқариш ва тайёрлаш ҳуқуқини берувчи ўзгартириш киритилмоқда.
Сенаторларнинг таъкидлашича, Қонун аҳолининг ва тадбиркорлик субъектларининг тиббиёт амалиётида қўлланилишига рухсат этилган дори воситалари тўғрисидаги хабардорлик даражасини оширишга, шунингдек инвесторларни жалб этиш учун шарт-шароитлар яратишга ҳамда кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтиришга хизмат қилади.

Повышается уровень осведомленности о лекарственных средствах, разрешенных к применению в медицинской практике
На пятьдесят первом пленарном заседании Сената обсуждался Закон «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
В стране осуществляется широкомасштабная работа по развитию и внедрению передовых научно-технических достижений и инноваций в фармацевтическую и химическую промышленность с учетом международных стандартов.
В целях создания дополнительных условий для производителей лекарственных средств данным Законом вносится изменение в Закон «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», предусматривающее отмену порядка государственной регистрации лекарственных веществ (субстанций).
Вместе с тем в законы «Об охране здоровья граждан» и «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» вносятся изменения, возлагающие на Министерство здравоохранения Республики Узбекистан полномочия по утверждению порядка отнесения лекарственных средств к категории рецептурных или безрецептурных, а также вводящее требование по указанию информации о лекарственных средствах, отпускаемых без рецепта или по рецепту врача, в инструкциях по их медицинскому применению и в Государственном реестре лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, разрешенных к применению в медицинской практике.
Кроме того, в целях расширения объемов производства импортозамещающей химической продукции в Закон «О наркотических средствах и психотропных веществах» вносится изменение, предоставляющее юридическим лицам право на производство и изготовление некоторых прекурсоров, определяемых Кабинетом Министров в рамках Списка IV, на основании соответствующих лицензий.
Сенаторы подчеркнули, что Закон служит повышению степени информированности населения и субъектов предпринимательства о лекарственных средствах, разрешенных к применению в медицинской практике, а также созданию условий для привлечения инвесторов и увеличению производства химической продукции.