Маълумки, Президентимизнинг 2023 йил 20 июндаги "Маъмурий ислоҳотлар доирасида соғлиқни сақлаш соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига мувофиқ Тиббиёт ва фармацевтика ходимларининг малакасини баҳолаш маркази ташкил этилган эди.
Мазкур муассаса зиммасига тиббиёт ва фармацевтика ходимларининг назарий билимлари, амалий кўникмалари, касбий маҳоратини аттестациядан ўтказиш ва уларга малака тоифалари бериш функцияларини бажариш юклатилган.
Бугунга кунда ушбу марказда замонавий ахборот технологияларини жорий қилиш орқали малакани баҳолашнинг мутлақо янги шаффоф ва адолатли тизими яратилган.
Жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 18 сентябрдаги тегишли қарори билан малака тоифалари бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг Маъмурий регламенти тасдиқланди.
Унга асосан, ҳужжатларнинг Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали фақат электрон шаклда қабул қилиниши ва ҳар бир босқичда кўриб чиқилишини тўғридан-тўғри кузатиб бориш тартиби жорий этилди.
Бунинг натижасида тиббиёт ва фармацевтика ходимларининг малака тоифаси бериш бўйича йиғмажилд орқали ҳужжат топшириш амалиёти бекор қилинди.
Шунингдек, оғзаки ва тест имтиҳонларини ўтказиш учун ҳудудларда махсус жиҳозланган имтиҳон хоналари ажратилиб, онлайн трансляция, аудио ва видео кузатув назорати таъминланди.
Айтиш жоиз, тиббиёт ва фармацевтика ходимларига малака тоифаси берилганлигини тасдиқловчи қоғоз шаклидаги сертификат бериш амалиётига ҳам барҳам берилиб, ҳисобга олиш серияси, тартиб рақамига эга, QR-коди қўйилган электрон шаклдаги сертификат бериш тартиби жорий этилди.
Онлайн тартибдаги оғзаки имтиҳон учун бериладиган билет саволлари “Random” (инсон омили минималлашган, компьютер технологияси ёрдамида тасодифий савол танлаш) дастури орқали танланиши йўлга қўйилди.
Бунда билетлар 5 та саволдан иборат бўлиб, уларга жавоб бериш учун 15 дақиқа вақт ажратилади ва ҳар бир жавоб 10 баллик тизимда баҳоланади. Имтиҳон якунида дастур умумий балларнинг ўртача қийматини ҳисоблаб, натижани ўша заҳоти эълон қилади.
Шу билан бирга, тест синови ва оғзаки имтиҳон саволлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва марказнинг расмий веб-сайтларида ўзбек, рус ва қорақалпоқ тилларида жойлаштирилганган бўлиб, имтиҳонларда айнан ушбу саволлардан фойдаланилиши таъминланган.
Эътиборли жиҳати, талабгорлар оғзаки имтиҳонларни айнан қайси ихтисослаштирилган аттестация комиссиясига топширишини, комиссия аъзолари эса имтиҳон бошлангунга қадар қайси талабгордан имтиҳон олишини билмайди.
Янги тизимнинг асосий афзалликларидан бири шундаки, эндиликда тиббиёт ва фармацевтика ходимларининг ҳужжат топшириш ҳамда аттестациядан ўтиш учун ортиқча вақт ва маблағ сарфлаб пойтахтга келишига барҳам берилди.
Ҳужжат топшириш ва имтиҳондан ўтиш жараёнида инсон омили аралашувини минималлаштириш орқали коррупция хавфи ва элементлари бартараф этилди.
Натижада малака тоифасини бериш бўйича имтиҳонлардан фақат назарий билими ва амалий кўникмаларини узлуксиз ошириб борган тиббиёт ходимларигина муваффақиятли ўтмоқда.
Умуман олганда, ҳужжат топшириш ва имтиҳон жараёнларини рақамлаштириш натижасида шаффоф тизим яратилганлиги соҳа учун етук ва чуқур билимга эга, халқаро майдонда рақобатбардош кадрлар тайёрлашга хизмат қилади.

Минздрав: Оценка квалификации медицинских и фармацевтических работников осуществляется на основе прозрачной и справедливой системы
Как известно, в соответствии с постановлением Президента «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере здравоохранения в рамках административных реформ» от 20 июня 2023 года был создан Центр оценки квалификации медицинских и фармацевтических работников.
На данное учреждение было возложено выполнение таких функций, как проведение аттестации медицинских и фармацевтических работников в целях оценки их теоретических знаний, практических навыков и профессионального уровня, присвоение им квалификационных категорий.
На сегодняшний день путем внедрения современных информационных технологий в Центре создана совершенно новая, прозрачная и справедливая система оценки квалификации.
В частности, соответствующим постановлением Кабинета Министров от 18 сентября 2023 года был утвержден Административный регламент оказания государственных услуг по проведению аттестации и присвоению квалификационных категорий медицинским и фармацевтическим работникам.
На основе этого документа внедрен порядок приема документов через центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) только в электронной форме, а также наблюдения за статусом их рассмотрения на каждом этапе.
В результате этого была отменена практика приема документов в бумажном виде и их подачи в явочном порядке.
Кроме того, в регионах были выделены специально оборудованные экзаменационные кабинеты для проведения устных и тестовых экзаменов с обеспечением онлайн-трансляции, аудио- и видеонаблюдения.
Следует отметить, что была отменена и практика выдачи сертификата, подтверждающего присвоение квалификационной категории медицинским и фармацевтическим работникам, в бумажном виде и внедрен порядок выдачи сертификата в электронной форме с серийным номером и QR-кодом.
Также налажена система выбора билетов с вопросами для устного онлайн-экзамена через программу Random (случайный выбор вопросов с использованием компьютерных технологий).
При этом билеты состоят из 5 вопросов, на ответы которых отводится 15 минут, каждый ответ оценивается по 10-балльной шкале. В конце экзамена программа подсчитывает среднее значение из общего количества баллов и сразу же выдает результат.
Вместе с тем, тестовые задания и вопросы устного экзамена размещены на официальных сайтах Министерства здравоохранения и Центра на узбекском, русском и каракалпакском языках, обеспечено использование именно этих вопросов на экзаменах.
Примечательно, что претенденты не знают, какой именно специализированной аттестационной комиссии будут сдавать устный экзамен, а члены комиссии до начала экзамена не будут знать, у кого из претендентов будут принимать экзамен.
Одним из главных преимуществ новой системы является то, что теперь медицинским и фармацевтическим работникам не придется приезжать в столицу, тратя лишнее время и средства, чтобы подать документы на прохождение аттестации.
За счет минимизации вмешательства человеческого фактора в процесс оформления документа и сдачи экзамена были устранены риски и элементы коррупции.
Благодаря этому экзамены на присвоение квалификационной категории успешно сдают только те медицинские и фармацевтические работники, которые постоянно совершенствовали свои теоретические знания и практические навыки.
В целом, создание прозрачной системы путем цифровизации процесса сдачи документов и проведения экзаменов будет способствовать подготовке конкурентоспособных на международной арене медицинских и фармацевтических кадров, обладающих глубокими знаниями в данной сфере.