АҚШнинг Gilead Sciences фармацевтика компанияси ОИВ инфекциясига қарши узоқ муддатли таъсирга эга биринчи профилактик дори воситаси - Ленакапавирни жаҳон бозорига чиқаришни режалаштирмоқда.
Ишлаб чиқарувчининг таъкидлашича, йилига икки марта қилинадиган инекциялар иммунитет танқислиги вируси юқишидан деярли 100 фоизли ҳимояни таъминлайди.
ФДА (АҚШ озиқ-овқат ва дори-дармон маҳсулотлари сифатини назорат қилиш бошқармаси) 2025-йил июнь ойи ўрталарида препаратни қўллашга рухсат берди. Икки ҳафта олдин эса ЖССТ ОИВ/ОИТС тарқалишининг олдини олиш бўйича янги қўлланма чиқарди ва ҳужжатга "ОИВ юқишининг контактгача профилактикасининг қўшимча воситаси сифатида" йилига икки марта инекция қилиш схемаси бўйича Ленакапавирни қўллашни киритди.
Ташкилот экспертлари янги дорининг пайдо бўлишини "ОИВ/ОИТСга қарши кураш соҳасидаги глобал чора-тадбирларни қайта кўриб чиқишга олиб келиши мумкин бўлган муҳим воқеа" деб баҳоламоқда. Бундан ташқари, шу пайтгача ОИВга қарши вакцина ишлаб чиқишга кўп уринишлар бўлган, аммо уларнинг барчаси муваффақиятсизликка учраган.
ОИВдан ҳимояланиш учун янги препарат нимадан иборат?
"Ленакапавир узоқ таъсир кўрсатувчи дори воситаси бўлиб, у таблеткаларни ҳар куни қабул қилиш ва бошқа қисқа муддатли профилактика воситаларига нисбатан юқори самарали муқобилдир. Ленакапавир билан профилактика курси йилига фақат иккита инекциядан иборат бўлиб, бу ОИВ хавфи гуруҳидаги шахслар, айниқса белгиланган профилактика курсига ҳар куни риоя қилишда қийинчиликларга дуч келаётган, стигматизатсияга учраган ёки тиббий ёрдамдан фойдаланишда чекловларга эга бўлганлар саломатлигини ҳимоя қилиш соҳасида инқилобий қадамдир," дея изоҳ беради ЖССТ.
"Ленакапавир ҳозирча мавжуд бўлмаган ОИВга қарши вакцинанинг энг истиқболли муқобилидир: клиник синовлар кўрсатганидек, ушбу узоқ таъсир этувчи антиретровирус дори воситаси хавф гуруҳи вакиллари орасида ОИВ юқиш ҳолатларининг деярли 100 фоизини олдини олишга қодир," деди ЖССТ бош директори доктор Тедрос Адханом Гебреесус.
У ЖЖСТнинг бундай инновацион воситалардан иложи борича тезроқ ва хавфсизроқ фойдаланиш учун мамлакатлар ва фармацевтика компаниялари билан ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини тасдиқлади.
Дунёда ОИВ тарқалиши билан боғлиқ вазият қандай?
Инфексиядан ҳимояланиш учун янги воситаларнинг пайдо бўлиши жуда долзарб. ЖССТ таъкидлашича, Ленакапавир ОИВ профилактикаси соҳасида турғунлик кузатилаётган бир пайтда пайдо бўлди. 2024-йилда 1,3 миллион янги ОИВ инфексияси ҳолати қайд этилган.
Янги ҳимоя воситаси ОИВга қарши бардошли иммунитетни таъминламайди, дори-дармонни ҳар олти ойда қўллаш лозим. Йиллик даволаниш курсининг (иккита укол) нархи тахминан 40 минг АҚШ долларига тенг.

США выводят на мировой рынок первый пролонгированный препарат от ВИЧ
Американская фармкомпания Gilead Sciences планирует вывод на мировой рынок ленакапавира - первого профилактического препарата от ВИЧ пролонгированного действия.
Его инъекции дважды в год, согласно заявлениям разработчика, обеспечивают почти 100-процентную защиту от заражения вирусом иммунодефицита.
FDA (Управление по контролю качества пищевых продуктов и лекарственных средств США) разрешило применение препарата в середине июня 2025 года. А две недели назад ВОЗ выпустила новое руководство по предотвращению распространения ВИЧ/СПИД и включила в документ применение ленакапавира по схеме - две инъекции в год "в качестве дополнительного средства доконтактной профилактики заражения ВИЧ".
Эксперты организации называют появление нового лекарства "значительным событием в сфере борьбы с ВИЧ/СПИДом, которое может привести к переосмыслению глобальных мер реагирования". Тем более что до сих пор было много попыток разработать вакцину против ВИЧ, но все они потерпели неудачу.
Что представляет собой новый препарат для защиты от ВИЧ
"Ленакапавир - препарат длительного действия, это высокоэффективная альтернатива ежедневному пероральному приему таблеток и другим средствам профилактики более короткого действия. Курс профилактики ленакапавиром состоит лишь из двух инъекций в год, и это революционный шаг вперед в сфере защиты здоровья представителей групп риска по ВИЧ, особенно тех, кто испытывает трудности с ежедневным следованием назначенному курсу профилактики, сталкивается с проявлениями стигматизации или испытывает ограничения по доступу к медицинской помощи", - поясняют в ВОЗ.
"Ленакапавир представляет собой наиболее интересную альтернативу пока еще не существующей вакцине против ВИЧ: этот антиретровирусный препарат длительного действия способен, как показали клинические испытания, предотвращать почти 100% случаев заражения ВИЧ среди представителей группы риска", - отметил глава ВОЗ доктор Тедрос Адханом Гебрейесус.
Он подтвердил, что ВОЗ готова сотрудничать со странами и фармкомпаниями, чтобы такие инновационные средства можно было как можно быстрее и безопаснее использовать.
Какова ситуация с распространением ВИЧ в мире
Появление новых средств защиты от инфекции более чем актуально. В ВОЗ отмечают: ленакапавир появился, когда в области профилактики ВИЧ наблюдается стагнация. В 2024 году было зарегистрировано 1,3 миллиона новых случаев ВИЧ-инфекции.
Новое средство защиты от заражения не обеспечивает стойкого иммунитета против ВИЧ, вводить препарат надо каждые шесть месяцев. Стоимость годового курса (два укола) стоит около 40 тыс. долларов США.