Мутахассис юрак-қон томир асоратларидан диабет билан оғриган беморларнинг ўлим даражаси юқори эканлигини таъкидлади
Мутахассисларнинг фикрича, сурункали юқумли бўлмаган касалликларга (CЮБК) қарши кураш замонавий тиббиётнинг асосий муаммоларидан бири саналади. СЮБКлар нафақат эрта ўлимга, балки меҳнат қобилиятини доимий равишда йўқотишга олиб келади, бу эса одамларнинг ҳаёт сифатини сезиларли даражада ёмонлаштиради. Улар орасида биринчи ўринни ҳар йили 18 миллионга яқин одамнинг ҳаётига зомин бўладиган юрак-қон томир касалликлари эгаллайди. Юрак ва қон томир касалликлари кўпинча бошқа касаллик - қандли диабет билан бирга келади, бу ҳар йили дунёда 1,6 миллион ўлимга сабаб бўлади.
У ушбу патологиялар ва уларнинг комбинациясига қарши курашнинг энг самарали усули профилактика саналади,- дейди тиббиёт фанлари номзоди, Қозон давлат тиббиёт академиясининг доценти Наталя Волчкова.
Наталя Волчкова: Хорижий прогнозларга кўра, 2045 йилга бориб дунёда ушбу касалликнинг тарқалиши 51 фоизга ошиши кутилмоқда. Қандли диабет билан оғриган беморларнинг кўп қисми асосий касалликдан эмас, балки юрак-қон томир асоратларидан вафот этади ва умуман олганда, бу касалликлар бир-бири билан чамбарчас боғлиқ. Шундай қилиб, диабетга мойиллик, масалан, барча юрак-қон томир касалликлари орасида етакчи бўлган артериал гипертензия мавжудлиги билан бирга, бошқа юрак-қон томир патологияларининг ривожланишига ёрдам бериши мумкин. Бундан ташқари, ушбу икки касаллик гуруҳи умумий хавф омилларига эга. Булар қон босими, қондаги глюкоза ва холестерин миқдорининг ошиши, ортиқча вазн, нотўғри овқатланиш, жисмоний ҳаракатсизлик ва чекишдир-деди.
Семизлик, гипертония, дисгликемия ва дислипидемия каби диагностик кўрсаткичларнинг меъёрдан оғиши юрак-қон томир асоратлари ривожланиш хавфини сезиларли даражада оширади ва бу тиббиётда "метаболик синдром" деб таърифланади.
"Хавф омиллари ва уларни тузатиш имкониятларини фаол ўрганиш метаболик синдром, хусусан, қандли диабет ва юрак-қон томир патологияларининг олдини олиш учун кенг истиқболларни очади. Шунинг учун, ушбу хавфли шароитлар ривожланишининг олдини олишнинг энг самарали чораси - бу олдини олиш", - деди Наталя Волчкова
Мутахассиснинг таъкидлашича, профилактика йўналиши кардиология, эндокринология ва умуман тиббиётда жуда муҳим тенденция ҳисобланади. Бир қатор сурункали юқумли бўлмаган касалликларнинг ривожланишига таъсир қилувчи хатти-ҳаракатларнинг энг муҳим хавф омилларидан бири -тамаки чекишдир.
Мутахассис таъкидлаганидек, тамаки тутунида мавжуд бўлган заҳарли ва канцероген моддалар эндотелиал дисфункцияга олиб келади, қон томир эндотелиясининг гомеостазини ва нормал ишлашини бузади, оксидловчи стрессни кучайтиради ва бета ҳужайралари функциясини бузади, бу эртами-кечми eқандли диабет ва бир қатор юрак-қон томир паталогияларининг ривожланишига олиб келиши мумкин.
"Статистик маълумотлар шуни кўрсатадики, чекувчилар чекмайдиганларга қараганда диабетга чалиниш хавфи 1,5 баравар юқори. Кунига бир қути ёки ундан кўп чекадиган фаол чекувчилар учун бу хавф чекмайдиганларга қараганда 30-40% юқори.", -деди Наталя Волчкова.
-Беморлар чекишни ташлаганида, қон босими нормал ҳолатга қайтади, юрак уриши ва юрак ритмининг бузилиши камаяди, дея қўшимча қилди шифокор. -Шунингдек, чекишни ташлаганлар юрак-қон томир ва метаболик касалликлар ривожланишининг қисқа ва узоқ муддатли хавфини сезиларли даражада камайтиради. Шунинг учун чекишни ташлаш метаболик синдром, диабет ва юрак-қон томир касалликларининг олдини олишнинг энг муҳим воситасидир.
Aфсуски, сўров маълумотларига кўра, метаболик синдромли беморларнинг атиги 38 фоизи чекишни ташлаган, 62 фоизи эса ҳар қандай тақиқларга қарамай, ёмон одатига содиқ қолган. "Aлбатта, олтин стандарт- чекишни тўлиқ ташлашдир, шунинг учун ҳар қандай комплекс даволаш ва реабилитация дастурига чекишни ташлаш бўйича аралашувларни киритилиши керак", деди у.- Бироқ, чекишни ташлаш кўпинча бемор учун психологик ва жисмоний жиҳатдан қийин қарор эканлигини унутмаслик керак. Тегишли тиббий ёрдам бўлмаса, чекувчиларнинг атиги 5 фоизи чекишни ташлайди ва 95 фоизи тиббий ёрдам ва қўшимча ёрдам чораларига муҳтожлигича қолади."
Терапиянинг энг бошида хавф омилларини тузатиш сезиларли муваффақиятга олиб келади, юрак-қон томир ва метаболик касалликларнинг ривожланишини секинлаштиради ва олдини олади, деди Наталя Волчкова. Соғлом турмуш тарзи ва хавфни ўзгартириш концепциясига риоя қилиш, чекишни ташлаш, вазн ва қон миқдорини назорат қилиш бир қатор сурункали юқумли бўлмаган касалликлар, жумладан метаболик синдром, юрак-қон томир касалликлари, қандли диабетни олдини олишнинг энг муҳим воситасидир.
“Aҳолининг соғлом турмуш тарзига бўлган рағбатини ошириш учун нафақат шифокор, балки давлат, беморнинг ўзини ҳам жалб этиш муҳим. Бунга эришиш учун барча даражаларда соғлом турмуш тарзи тадбирларини оммалаштириш ва хавфларни ўзгартириш концепциясини жорий қилиш керак".— дея хулоса қилди мутахассис.

Специалист указала на высокую смертность пациентов с диабетом от сердечно-сосудистых осложнений
Борьбу с хроническими неинфекционными заболеваниями (ХНИЗ), по мнению экспертов, можно отнести к одному из главных вызовов для современной медицины. ХНИЗ приводят не только к преждевременной смертности, но и к стойкой потере работоспособности, значительно ухудшая качество жизни людей. Первое место среди них занимают сердечно-сосудистые заболевания, ежегодно уносящие порядка 18 млн жизней. Болезни сердца и сосудов часто сопутствуют другому заболеванию — сахарному диабету, ответственному за 1,6 млн смертей в мире ежегодно. О профилактике как наиболее действенном методе в борьбе с этими патологиями и их сочетанием рассказала к.м.н., доцент кафедры терапии, гериатрии и семейной медицины Казанской государственной медицинской академии Наталья Волчкова.
По данным статистики, каждый тринадцатый россиянин страдает сахарным диабетом. А согласно зарубежным прогнозам, к 2045 году ожидается рост распространенности этого заболевания в мире на 51%, сообщила Наталья Волчкова. «Подавляющее количество пациентов с диабетом погибают не от основного заболевания, а от сердечно-сосудистых осложнений, и в целом эти заболевания тесно взаимосвязаны, — подчеркнула врач. – Так, склонность к диабету вкупе с наличием, например, артериальной гипертензии, лидирующей среди всех сердечно-сосудистых заболеваний, может способствовать развитию других кардиоваскулярных патологий. Кроме того, эти две группы заболеваний имеют общие факторы риска. Это повышенный уровень артериального давления, глюкозы и холестерина в крови, избыточный вес, нерациональное питание, гиподинамия и табакокурение».
Комбинация отклонений диагностических показателей от нормы, таких как ожирение, гипертония, дисгликемия и дислипидемия, в значительной степени повышающих риск развития сердечно-сосудистых осложнений, определяется в медицине как «метаболический синдром». «Активное изучение факторов риска и возможностей их коррекции открывает широкие перспективы для профилактики метаболического синдрома, а также сахарного диабета и сердечно-сосудистых патологий в частности, — уточнила Наталья Волчкова. – Поэтому наиболее эффективной мерой предотвращения развития этих опасных состояний является профилактика».
Профилактическое направление – доминирующий и очень значимый тренд в кардиологии, эндокринологии и в медицине в целом, отметила специалист. «Если часть факторов риска корректируется исключительно медикаментозными средствами или не корректируется вовсе, то существует значительный ряд модифицируемых поведенческих факторов, снижение или устранение которых тесно взаимосвязано с образом жизни, — пояснила она. – Один из наиболее «весомых» поведенческих факторов риска, влияющих на развитие целого ряда хронических неинфекционных заболеваний, — табакокурение».
Как заявила специалист, токсичные и канцерогенные вещества, присутствующие в табачном дыме, приводят к эндотелиальной дисфункции, нарушают гомеостаз и нормальное функционирование эндотелия сосудов, усиливают окислительный стресс и повреждают функции бета-клеток, что рано или поздно может привести к развитию сахарного диабета и целого ряда сердечно-сосудистых патологий. «Статистика демонстрирует, что у курящих в 1,5 раза выше риск развития диабета по сравнению с некурящими, — рассказала Наталья Волчкова. — А у активных курильщиков, выкуривающих пачку в день и более, этот риск выше на 30—40%, чем у не курящих».
При отказе от табакокурения у пациентов приходит в норму или лучше поддается медикаментозной корректировке артериальное давление, снижается частота сердечных сокращений и нарушения сердечного ритма, добавила врач. «Также у отказавшихся от табакокурения значимо снижаются краткосрочный и долгосрочный риск развития сердечно-сосудистых и метаболических нарушений, — указала Наталья Волчкова. – Поэтому отказ от табакокурения — важнейший инструмент профилактики метаболического синдрома, сахарного диабета и кардиоваскулярных заболеваний».
К сожалению, согласно данным опросов, только 38% пациентов с метаболическим синдромом бросают курить, тогда как 62% остаются привержены вредной привычке, несмотря ни на какие запреты, констатировала специалист. «Безусловно, «золотым стандартом» является полный отказ от курения, поэтому научно обоснованное вмешательство по прекращению курения должно интегрироваться в любую комплексную программу лечения и реабилитации, — подчеркнула она. – Тем не менее важно помнить, что отказ от табакокурения зачастую является психологически и физически тяжелым решением для пациента. Без адекватной медицинской поддержки только 5% курильщиков бросают курить, а 95% нуждаются в помощи врача и дополнительных поддерживающих мерах».
Крайне важно понимать, что для больных сахарным диабетом, уже и так связанных целой системой ограничений в питании и поведении, запреты не эффективны. Более того, жесткие запреты и ограничения могут, наоборот, усилить тягу пациентов к курению сигарет, предостерегла врач. «В случае заядлых курильщиков, не мотивированных на отказ от вредной привычки, целесообразно рассмотреть переход на научно обоснованные бездымные никотинсодержащие изделия с пониженным риском, — считает Наталья Волчкова. – Одним из таких инструментов могут стать, например, электронные системы нагревания табака, в которых процесс горения отсутствует, благодаря чему количество выделяемых вредных компонентов дыма снижается на 90—95%».
Коррекция факторов риска в самом начале терапии может привести к значительному успеху, замедляя и предупреждая развитие кардиоваскулярных и метаболических нарушений, заявила Наталья Волчкова. А приверженность здоровому образу жизни и концепции модификации рисков вкупе с отказом от табакокурения, контролем веса и показателей крови является важнейшим инструментом профилактики целого ряда хронических неинфекционных заболеваний, включая метаболический синдром, сердечно-сосудистые заболевания и сахарный диабет. «Для того чтобы повысить мотивацию населения вести ЗОЖ, важно вовлечение не только врача, но и государства, а также самого пациента, — резюмировала специалист. – Для этого необходимо на всех уровнях популяризировать культуру здорового образа жизни и внедрить на регуляторном уровне концепцию модификации рисков».