Сенат ялпи мажлисида болаларга кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифатини яхшилаш бўйича кўрилаётган чоралар юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлигига парламент сўрови юбориш масаласи кўриб чиқилди.
Қайд этилишича, болаларга кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифатини яхшилаш, бу борада илғор хорижий тажрибадан ҳамда замонавий диагностика ва даволаш технологияларидан фойдаланиш, шунингдек, ҳудудий тиббиёт муассасалари имкониятларини янада кенгайтириш бўйича муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида (умумий аҳоли сонининг 33,3 фоизи) 824 оилавий шифокорлик пункти, 984 оилавий поликлиника, 207 кўп тармоқли марказий поликлиника ва 233 болалар даволаш-профилактика муассасаси томонидан 12,9 миллион нафардан ортиқ 18 ёшгача бўлган болаларга тиббий хизмат кўрсатилмоқда.
Республика бўйича 4 минг 247 ўриндан иборат 13 ҳудудий болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази ташкил этилган.
Ўтган йилда республика бўйича 18 ёшгача бўлган болалардан 11,2 миллион нафари (95,5 фоизи) тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 3,4 миллион нафарида (28,8 фоизи) турли хил касалликлар аниқланган. Касаллиги аниқланган 3,1 миллион болалар (89,4 фоиз) соғломлаштирилган.
2024 йил якунига қадар 1,3 миллион 6-23 ойлик болалар микронутриент кукуни билан тўлиқ таъминланган.
Шу билан бирга, ялпи мажлисда болаларга тиббий хизмат кўрсатувчи даволаш-профилактика муассасаларида педиатр, неонатолог, фтизиопедиатр, иммунолог, болалар жарроҳи, ўсмирлар педиатри каби мутахассислар етишмаслиги қайд этилди.
Болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларига ҳудудлардан малакали мутахассислар кўригига йўлланмалар ошиши ҳисобига бўлаётган юкламалар улардаги ўрин фондига ҳамда белгиланган норматив меъёрларга мос келмайди.
Шунингдек, айрим ҳудудлардаги Болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларида кардиожарроҳлик бўлимлари ҳамда чақалоқлар жарроҳлиги бўлимлари ташкил этилмаганлиги, болаларга хизмат кўрсатувчи даволаш-профилактика муассасаларининг айримларида моддий-техник ҳолат талабга жавоб бермаслиги ҳамда замонавий юқори технологик ускуналарга эҳтиёж мавжудлиги таъкидланди.
Ушбу масалаларга ойдинлик киритиш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлигига парламент сўрови юбориш тўғрисида Сенат қарори қабул қилинди.

На седьмом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса 29 мая рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Министерство здравоохранения о принимаемых мерах по улучшению качества оказываемой детям медицинской помощи.
В настоящее время в системе здравоохранения страны функционируют 824 семейных врачебных пункта, 984 семейные поликлиники, 207 многопрофильных центральных поликлиник и 233 детских лечебно-профилактических учреждения, в которых оказывают медицинскую помощь более 12,9 млн детей в возрасте до 18 лет (33,3 процента от общей численности населения). В республике создано 13 региональных детских многопрофильных медицинских центров на 4247 коек.
В прошлом году по республике прошли диспансеризацию 11,2 млн детей в возрасте до 18 лет (95,5%), из них у 3,4 млн (28,8%) выявлены различные заболевания. Прошли оздоровление 3,1 млн детей (89,4%), у которых выявлены заболевания.
К концу 2024 года 1,3 млн детей в возрасте 6-23 месяцев полностью обеспечены микронутриентным порошком.
Вместе с тем, на пленарном заседании отмечена нехватка в лечебно-профилактических учреждениях, оказывающих медицинские услуги детям, а также таких специалистов, как педиатр, неонатолог, фтизиопедиатр, иммунолог, детский хирург, подростковый педиатр.
Сенаторы отметили, что загруженность детских многопрофильных медицинских центров в связи с ростом направлений из регионов на осмотр квалифицированными специалистами не соответствует количеству имеющихся в них коек и установленным нормативным требованиям.
Кроме того, подчеркивалось, что в регионах в ряде детских многопрофильных медицинских центров не созданы кардиохирургические отделения и отделения детской хирургии, материально-техническое состояние некоторых лечебно-профилактических учреждений, обслуживающих детей, не соответствует требованиям, ощущается потребность в современном высокотехнологичном оборудовании.
В целях внесения ясности в эти вопросы принято постановление Сената о направлении парламентского запроса в Министерство здравоохранения.