Дори-дармонларни қабул қилишда еттита жиддий хато
Ҳар қандай дори организмга бегона кимёвий моддадир ва уни максимал фойда билан сўрилишидан манфаатдормиз. Шу билан бирга, кўп одамлар, дори-дармонларни қабул қилишда, барча фойдаларни "йўқ" га чиқарадиган хатоларга йўл қўйишади, дейди мутахассислар ва  энг кўп учрайдиган еттита хатони санаб ўтишади.
Биринчи хато, ҳар қандай суюқлик билан дори-дармонларни қабул қилиш. Дори-дармонларни тоза, илиқ, газсиз сув билан ичиш тўғри, совуқ сув сўрилишини бузади ва иссиқ сувда муддатидан олдин эриши мумкин. Препаратни етарли миқдорда суюқлик билан ичиш керак - камида 100 миллилитр, акс ҳолда у қизилўнгачга ёпишиб қолиши ва яллиғланишни келтириб чиқариши мумкин.
Aгар сув бўлмаса,стероид бўлмаган яллиғланишга қарши дорилар (масалан, ибупрофен) ва баъзи гормонларни сут билан ичиш мумкин - шиллиқ қаватни ўраб олади ва сўрилишини осонлаштиради. Aммо чой, қаҳва ва бошқа тоник ичимликлар спазмолитик ва йўталга қарши дориларнинг сўрилишини секинлаштириши мумкин. Дори-дармонларни фақат кўрсатмаларда мавжуд бўлгандагина шарбат билан ичиш мумкин.
Иккинчи хато -режимга амал қилмасдан дори-дармонларни қабул қилиш. Дори-дармонларни қабул қилишнинг универсал вақти овқатдан бир соат олдин ёки икки соат кейин, чунки бу вақтда меъда ширасининг секрецияси жуда паст бўлади. Бироқ, нюанс ҳам бор. Настойкалар ва дамламалар одатда оч қоринга ичилади. Диуретиклар ҳам овқатдан олдин буюрилади,  овқатдан ярим соат олдин ярага қарши дориларни қабул қилиш тавсия этилади. Ферментларни овқат пайтида қабул қилган яхшидир. Овқатдан сўнг ёғда эрийдиган витаминлар ва мултивитаминли комплекслар яхши сўрилади.
Учинчи хато - бир вақтнинг ўзида бир нечта дориларни қабул қилиш. Aгар сизга бир нечта дори-дармонлар буюрилган бўлса, уларни алоҳида-алоҳида, камида 20 дақиқа оралиқда қабул қилган яхши - бу жигарда юкни камайтиради, шунингдек, ошқозонда дориларни ўзаро исталмаган хавфини камайтиради.
Тўртинчи хато - капсулаларни очиш ва таблеткаларни бўлиш. Кўпгина дориларнинг фаол моддалари нотекис тақсимланиши мумкин, шунинг учун уларни иккига ажратиш мумкин эмас. Бу, айниқса, сўриладиган қобиқ билан қопланган дорилар учун тўғри келади, чунки қобиқ олиб ташланганса компонентлар қонга жуда тез киради ёки меъда шираси билан реакцияга киришиши мумкин.
Осонлик билан парчаланадиган таблеткаларни, кучли таъмга эга дориларни, контрацептив препаратлар, шунингдек судургига қарши ва қон томир касалликларига қарши ва кимётерапия учун мўлжалланган дори воситаларини қисмларга бўлманг. Дори-дармонларни иккига ажратишдан олдин шифокор билан маслаҳатлашиш лозим.
Бешинчи хато - бу дори дозасини мустақил равишда ўзгартириш. Тиббиётда "қанчалик кўп бўлса" тамойили қўлланилмайди ва қўшимча таблетка умумий аҳволни сезиларли даражада ёмонлашишига олиб келиши мумкин. Шу билан бирга, дори дозасини мустақил равишда камайтириш ҳам танага зарар етказиши мумкин, айниқса антибиотиклар, гормонлар ва оғриқ қолдирувчи воситалар. Йўриқномада ҳар доим доза кўрсатилади. Бундан ташқари, дори-дармонларни тайинлашда шифокор барча зарур омилларни (ёш, мавжуд касалликлар, тананинг хусусиятлари) ҳисобга олади, шунинг учун кўрсатмаларини диққат билан қабул қилиш керак.
Олтинчи хато - бу дори-дармонларни қабул қилиш тартибини бузиш. Кўпинча препаратнинг кунлик дозаси бир неча дозаларга бўлинади, бу сизга модданинг керакли концентрациясини сақлаб қолиш ва кутилмаган натижалардан қочиш имконини беради. Дори-дармонларни қабул қилишнинг умумий тамойиллари мавжуд: эрталаб сиз гормонлар, тониклар ва диуретикларни ; кечқурун - седативлар, антигистаминлар, шунингдек, астма ва гастритга қарши препаратларни қабул қилишингиз керак. Даволовчи шифокорингиздан аниқ схемани ёзиб беришини илтимос қилинг. Aгар сиз таблеткани ўз вақтида қабул қилишни унутиб қўйган бўлсангиз, иккита вариант мавжуд: агар кейинги қабулга оз вақт қолган бўлса, шунчаки унутилган дозани ўтказиб юборинг. Aгар препаратнинг янги қисмини қабул қилишга бир неча соат вақт бўлса, унутилган дозани дарҳол, кейингисини эса одатдаги жадвалга мувофиқ қабул қилинг.
Еттинчи хато - ўз-ўзича даволаниш. Дори-дармонларни мустақил равишда тайинлаш орқали бемор унинг хусусиятлари ҳақида билмаслиги ёки ташхис қўйишда хато қилиши мумкин. Шу билан бирга, жиддий ташхисни сезмаслик хавфи мавжуд, шунинг учун ўзингизни ёмон ҳис қилсангиз, дори-дармонларни ўзингизча қабул қилишдан олдин, шифокор билан маслаҳатлашиш энг яхши вариант бўлади.

Семь серьезных ошибок при приеме лекарств
Любое лекарственное средство является инородным для организма химическим веществом, и в наших же интересах принимать его так, чтобы оно усвоилось с максимальной пользой. При этом многие люди, принимая медикаменты, совершают ошибки, которые сводят всю пользу на "нет", отметила эксперты. Они назвала семь самых распространенных ошибок.
• Первая ошибка - запивать медикаменты любой жидкостью, которая в данный момент оказалась под рукой. Правильным будет запивать лекарства чистой теплой и негазированной водой, холодная вода нарушит всасывание, а горячая может преждевременно раствориться. Следует запить препарат достаточным количеством жидкости - не менее 100 миллилитров, в противном случае есть риск, что она, застряв в пищеводе, вызовет воспаление.
Если под рукой нет воды, то нестероидные противовоспалительные препараты (например, ибупрофен) и некоторые гормоны можно запить молоком - оно обволакивает слизистую и облегчает всасывание.
А вот чай, кофе и другие тонизирующие напитки могут замедлить всасывание лекарственных средств, например спазмолитиков и противокашлевых препаратов. Что касается соков, то ими можно запивать лекарство только, если это указано на инструкции.
• Вторая ошибка - прием лекарств без привязки к режиму питания. Универсальное для приема медикаментов время - за час до приема пищи или через два часа после, ведь именно в это время очень мала секреция желудочного сока. Однако есть и нюансы. Так, настойки и отвары обычно пьют натощак. Диуретики принимаются также до еды, за полчаса до приема пищи рекомендуется принимать и противоязвенные препараты. А вот во время еды лучше всего принимать ферменты. После приема пищи хорошо усвоятся жирорастворимые витамины, а также поливитаминные комплексы.
• Третья ошибка - одновременный прием нескольких лекарств. Если вам назначили несколько лекарств, лучше всего принимать их по отдельности с разницей хотя бы в 20 минут - это уменьшит нагрузку на печень, а также снизит риск нежелательного взаимодействия лекарств в желудке.
• Четвертая ошибка - вскрытие капсул и разделение таблеток. Действующие вещества во многих лекарствах могут быть распределены неравномерно, поэтому разделять их не стоит. Особенно это касается медикаментов, покрытых оболочкой, которую не нужно разрушать, ведь таким образом компоненты попадут слишком быстро в кровь или могут вступить в нежелательную реакцию с желудочным соком. Нельзя разделять на части таблетки, которые легко крошатся, лекарства с резким вкусом, противозачаточные препараты, а также средства противосудорожного и сосудосуживающего действия и средства для химиотерапии. Лучше всего проконсультироваться с врачом перед тем, как разделять лекарства на части.
• Пятая ошибка - самостоятельное изменение дозы лекарства. В медицине принцип "чем больше, тем лучше" не действует, и лишняя таблетка может привести к значительному ухудшению самочувствия. Однако и самостоятельное уменьшение дозы лекарства также может принести вред организму, особенно это касается антибиотиков, гормонов и обезболивающих препаратов. В инструкции к препарату всегда прописана дозировка для взрослого. Кроме того, назначая лекарство, врач учитывает все необходимые факторы (возраст, имеющиеся заболевания, особенности организма), поэтому к его словам следует относиться внимательно.
• Шестая ошибка - нарушение режима приема лекарств. Чаще всего суточная норма препарата разделяется на несколько приемов, что позволяет поддерживать нужную концентрацию вещества и избежать нежелательных эффектов. По словам Голубковой, есть общие принципы режима приема лекарств: утром следует принимать гормоны, тонизирующие и мочегонные средства; вечером - успокоительные, антигистаминные, а также препараты против астмы и гастрита. При этом не стоит заниматься самодеятельностью - точную схему пусть распишет лечащий врач. Если вы забыли вовремя принять таблетку, есть два варианта действий. Если до приема следующей осталось мало времени - просто пропустите забытый прием. Если до приема новой порции препарата осталось несколько часов - лучше примите пропущенную дозу сразу же, а следующую - по обычному расписанию.
• Седьмая ошибка - самолечение. Самостоятельно назначая себе лекарство пациент может не знать о его особенностях или ошибиться с диагнозом. При этом есть опасность не заметить серьезный диагноз, поэтому лучшим вариантом будет при возникновении недомогания обратиться к врачу, а не самостоятельно выписывать себе лекарства.